Šventiniais meniu dalinuosi jau trečius metus iš eilės ir tai turbūt didžiausias mano metų darbas! Man svarbu, kad kad jie būtų tobulai subalansuoti: patiekalai turi būti skanūs, stilingi ir sveikesni (nes nėra nieko baisiau nei blogai jaustis persivalgius riebių valgių), o visas meniu turi būti gana lengvai ir greitai pagaminamas (nes pervargusi šeimininkė prie stalo – irgi baisu!) + nekainuoti labai daug.
Mano manymu, didelė klaida, kai ant šventinio stalo išrikiuojami riebūs, tarpusavyje nederantys patiekalai iš serijos “sudėjau, ką turėjau”. Čia ir silkė, ir svogūnai, ir tešloje keptos žuvys, ir karšti patiekalai, ir riebios mišrainės, ir tortai, ir aguonpieniai ir dar kalnas visko, kuris jau pats savaime yra tikras išbandymas skrandžiui ir virškinimui. Ką jau kalbėti apie tai, kad dažnai Kūčių stalas trūks plyš privalo būti pagal taisykles – ne tik be mėsos, bet ir be pieno ir kiaušinių produktų, bet kažkodėl alkoholis visgi dažnas svečias. Taigi prie maisto mikso pridėjus jį, dažnam geras šventines emocijas aptemdo sunkumas ir skrandžio bėdos. Beje, užbėgant įvykiams už akių, noriu pasidalinti patarimais, kurie man visada padeda išvengti blogos savijautos dalyvaujant šventėse, kuriose būtent toks šventinio stalo miksas. Valgau ne visus patiekalus, o išsirenku 3 – 4, kurie man patys skaniausi ir mėgaujuosi jais. Tai padeda neapkrauti skrandžio per didele produktų įvairove. Taip pat, geriu daug vandens – net jei ir vartoju alkoholį, stengiuosi tai daryti saikingai ir nepamiršti vandens (bet ne visokių sulčių ir limonadų!). Galiausiai, laikausi logiškos valgymo tvarkos: užkandžiai – karštas (jei yra) – desertas. Nes jei valgysim taip: mišrainė, kepta žuvis, silkė su svogūnais, kita mišrainė, marinuoti grybai, karštas patiekalas, tortas, mandarinas, mišrainė, silkė – na, patys suprantat kas bus 🙂
Tuo tarpu pati ruošdamasi šventėms visada stengiuosi, kad šventinis meniu būtų kiek labiau įmanoma subalansuotas. Kūčių meniu dominuoja ne daugiau kaip 2 žuvies rūšys, netrūksta ankštinių produktų, daržovių. Tam tikri produktai kartojasi, o kai kurie gaminami patiekalai naudojami kitų gamyboje (pavyzdžiui, humusas patiekiamas ir kaip užkandis, ir naudojamas kaip kito užkandžio sudedamoji dalis), nes paruošti 12 skirtingų patiekalų, mano manymu, yra beprotybė. Tai kainuoja per daug pinigų, laiko ir energijos. O apgalvojus subalansuotą meniu, visa tai sutaupome, svečiai mažiau apkrauna savo skrandžius, o šventės kokybė tikrai nuo to nenukenčia.
Patiekalas #1 | Skrebučiai su avokadų majonezu ir lašiša
Reikės:
- Juodos duonos
- Avokadų majonezo (Patiekalas #6)
- 1 skiltelės česnako
- 100 g. sūdytos arba rūkytos lašišos
- Kaparėlių
- Marinuotų kelmučių
- Šviežių krapų
Gaminame:
- Duoną supjaustome norimo dydžio gabalėliais. Jei norite tokių apvalių skrebučių, šiam tikslui gali padėti taurės ir taurelės.
- Duonos gabalėlius apskrudiname 180 laipsnių orkaitėje 5 minutes, o apskrudusius įtriname česnaku.
- Ant duonos skrebučių tepame avokadų majonezo, dedame po lašišos gabalėlį.
- Puošiame skrebučius marinuotais kelmučiais, kaparėliais, šviežiais grūstais juodaisiais pipirais ir šviežiais krapais.
Patiekalas #2 | Skrebučiai su humusu, burokėliu ir silke
Reikės:
- Juodos duonos
- 1 siltelės česnako
- Humuso | Žiūrėti į patiekalą #3
- 1 virto burokėlio
- 150 g. silkės
- Daigų
Gaminame:
- Duoną supjaustome norimo dydžio gabalėliais. Jei norite tokių apvalių skrebučių, šiam tikslui gali padėti taurės ir taurelės.
- Duonos gabalėlius apskrudiname 180 laipsnių orkaitėje 5 minutes, o apskrudusius įtriname česnaku.
- Ant skrebučių tepame humuso, dedame po virto burokėlio griežinėlį, silkės ir puošiame daigais.
PATARIMAS TAUPANTIEMS LAIKĄ | Jei gaminsite abu šiuos užkandžius (Patiekalas #1 ir patiekalas #2), atkreipkite dėmesį, kad abu vieno kąsnio užkandžiai ruošiami ant juodos duonos skrebučių. Taupydami laiką, skrebučių iškart gaminkite daugiau, kad užtektų abiems užkandžiams.
PATARIMAS VENGIANTIEMS GLIUTENO | Jei vengiate duonos, bet šių dviejų užkandžių idėja patinka, gaminkite juos ne ant duonos, o ant bulvių skrebučių. Tai užtruks šiek tiek ilgiau, bet skonis bus puikus, o ir svečius tikrai nustebins. Net jei gliuteną ir toleruojate, bet kuriuo atveju galite išbandyti patiekimą ant bulvių skrebučių, ypač, jei planuojate gaminti ir šio meniu patiekalą #5, salotose naudojami tokie patys bulvių skrebučiai, tad ten ir rasite aprašymą kaip juos gaminti.
Patiekalas #3 | Klasikinis humusas
Reikės:
- 1 skardinės (400 g) konservuotų avinžirnių (tinka ir virti avinžirniai)
- 2 – 4 šaukštų skysčio nuo konservuotų avinžirnių (tinka ir vanduo)
- 2 šaukštų sezamų pastos tahini
- 2 šaukštų alyvuogių aliejaus
- 1 šaukšto citrinos sulčių
- 1 skiltelės česnako
- 1⁄2 šaukštelio druskos
- 1⁄4 šaukštelio pipirų
- 1⁄2 šaukštelio malto kumino (nebūtina)
Gaminame:
- Jei norite pagaminti nuostabios kreminės tekstūros humusą – teks pašalinti avinžirnių odeles. Odeles pašalinsite lengvai spausdami avinžirnį tarp pirštų. Tai labai lengva, bet užtrunka geras 10-15 minučių. Šis žingsnis nėra būtinas, bet be odelių galima pagaminti itin kreminės tekstūros humusą be jokių gumulėlių. Visgi, taupant laiką šį žingsnį galima drąsiai praleisti.
- Į maisto smulkintuvą dedame visus produktus. Vietoje skysčio nuo konservuotų avinžirnių galima naudoti vandenį, bet šis skystis – dar viena gero humuso paslaptis. Šis skystis, kad ir kaip gali būti keista, išsiplaka panašiai kaip kiaušinio baltymas, iš jo net morengą galima kepti. Todėl jis suteikia humusui ypatingo purumo, švelnumo. Pradžioje jo pilkite 2 v.š. ir jei humusui dar reikės drėgmės – vis po truputį pridėkite skysčio, taip reguliuodami humuso tirštumą iki kol pasieksite savo norimą rezultatą.
Patiekalas #4 | Burokėlių humusas
Gaminame lygiai taip pat, kaip aukščiau aprašytą klasikinį humusą, tik papildomai pridedame vieną virtą burokėlį.
PATARIMAS TAUPANTIEMS LAIKĄ | Jei gaminate abu humusus, taupant laiką iškart gaminkite dvigubą kiekį klasikinio humuso, tuomet pusę jo atidėkite, o likusią pusę sutrinkite su vienu virtu burokėlių. Vienu šuviu du zuikiai, taip sakant 🙂
HUMUSŲ PATIEKIMAS | Patiekite su daržovių lazdelėmis (ypač tinka morkų, salierų lazdelės), duonos skrebučiais, trapučiais, pagaliukais ar krekeriais.
Patiekalas #5 | Salotos su bulvėmis ir silke
Nuotraukoje salotos pagamintos su ypatingai čia derančiu jogurtiniu padažu. Jei griežtai laikotės Kūčių stalo tradicijų ir pieno produktų ant jo būti negali, tuomet salotas galite patiekti tiesiog apšlaksčius alyvuogių aliejumi arba su avokadų majonezu (Patiekalas #6).
1 porcijai reikės:
- 1 vidutinio dydžio bulvės
- Šlakelio alyvuogių aliejaus
- Saujos špinatų
- 3 ridikėlių
- 2 marinuotų agurkėlių
- 1 a.š. kaparėlių
- 1/2 mažo mėlynojo svogūno
- 100 g. sūdytos silkės
- 1 v.š. graikiško jogurto
- 1 skiltelės česnako
- Saujelės šviežių krapų
- Druskos, pipirų
Gaminame:
- Bulvę švariai nuplauname kempinėle, supjaustome 5mm. storio griežinėliais, sumaišome su šlakeliu aliejaus bei žiupsneliu druskos bei pipirų ir kepame 200 laipsnių orkaitėje 30 minučių (kepimo viduryje apverčiame).
- Indelyje sumaišome jogurtą su trintu česnaku, smulkintais krapais, druska ir pipirais. ARBA pagaminame avokadų majonezą (patiekalas #6).
- Daržoves supjaustome griežinėliais, silkę – juostelėmis.
- Į lėkštę dedame špinatus, keptas bulves, ridikėlius, agurkėlius, kaparėlius, svogūną, silkę ir paruoštą padažą.
Patiekalas #6 | Avokadų majonezas
Šiame meniu avokadų majonezas ne tik gali būti patiekiamas vienas, bet ir naudojamss net keliuose patiekaluose (Patiekalas #1, Patiekalas #5, Patiekalas #7, Patiekalas #8), todėl jei gaminsite ir tuos receptus, avokadų majonezo iškart ruoškite DAUG.
Taip pat žinau, kad daug kam kyla problemų su gerais avokadais. Jie turi būti prinokę, minkšti, bet nepernokę. Pamirškite apie avokadus ryškiai žalia odele, ieškokite Hass avokadų tamsia, juoda, grublėta odele. Jų nesunkiai rasite parduotuvėse jau prinokusių, o jei ne, tuomet pasirųpinkite jais kiek anksčiau, kad spėtų prinokti ir tapti minkšti jūsų namuose.
Reikės (jei gaminsite visus kitus patiekalus su šiuo majonezu, gaminkite jo bent dvigubai):
- 2 prinokusių avokadų
- 1 skiltelės česnako
- 3 v.š. alyvuogių aliejaus
- Pusės citrinos sulčių
- Druskos, pipirų
Gaminame:
- Visus ingredientus dedame į maisto smulkintuvą ir sutriname iki vientisos masės.
Patiekalas #7 | Traškios bulvių skiltelės
Reikės:
- 1 – 1,5 kg. bulvių
- 2 v.š. aliejaus
- 1 a.š. druskos
- 1/2 a.š. česnako miltelių
- 1/2 a.š. maltos paprikos
- 1/2 a.š. maltos aitriosios paprikos
- 1/4 a.š. pipirų
- 1/4 a.š. garstyčių miltelių
- 1/4 a.š. malto kumino
- Patiekimui – avokadų majonezo (Patiekalas #6)
Gaminame:
- Jei gaminate iš šviežių bulvių – jų skusti nereikia, tiesiog švariai nuplaukite su kempinėlės pagalba. Jei bulvės ne šviežios, tuomet nuskutame jas.
- Bulves supjaustome skiltelėmis, dedame į dubenį, užpilame šiltu vandeniu ir leidžiame mirkti 10 minučių. Jei skubate, galite ir nemirkyti, bet šis žingsnis leidžia bulytėms iškepti gardžiau ir traškiau.
- Pamirkusias bulves nusausiname.
- Į dubenį dedame bulvių skilteles, pilame aliejų, beriame visus prieskonius. Išmaišome, kad visos skiltelės tolygiai pasidengtų.
- Bulves paskleidžiame ant kepimo popieriumi išklotos skardos taip, kad per daug nesiliestų tarpusavyje – tuomet jos iškeps traškiau.
- Kepame 180 laipsnių orkaitėje (vėjelio funkcija) apie 35 minutes – kol bulvytės gražiai apskrunda, o vidus iškepa.
Patiekalas #8 | Suktinukai su lašiša
Reikės:
- 1 didelio lavašo
- Avokadų majonezo (Patiekalas #6)
- 200 g. plonai pjaustytos lašišos sūdytos arba rūkytos
- 1 agurko
- Salotų lapų
- Šviežių krapų
- Druskos, pipirų
Gaminame:
- Ištiesiame lavašą, aptepame plonu sluoksniu avokadų majonezo. Taip pat puikiai tiktų ir burokėlių humusas, jei gaminsite (Patiekalas #4).
- Agurką supjaustome plonomis juostelėmis.
- Ant lavašo sudėliojame visus ingredientus.
- Kuo tvirčiau susukame lavašą ir supjaustome norimo pločio gabalėliais.
Patiekalas #9 | Karštas patiekalas | Stilingi lašišos bowls’ai
4 porcijoms reikės:
- 350 g. ryžių
- 4 gabalėlių lašišos
- 2 avokadų
- Baltųjų Shimeji grybų
- Daigų
- Marinuotų raudonųjų svogūnų
- 4 v.š. dižono garstyčių
- 4 v.š. rudojo cukraus
- 8 v.š. alyvuogių aliejaus
- Citrinos sulčių
- Druskos, pipirų
- Sezamo sėklų
Gaminame:
- Indelyje sumaišome garstyčias, cukrų, 4 v.š. aliejaus, citrinos sultis, žiupsnelį druskos ir pipirų.
- Puse šio mišinio aptepame lašišą. Kitą pusę mišinio sumaišome su likusiais 4 v.š. alyvuogių aliejaus ir atidedame – tai bus padažas.
- Išverdame ryžius – svarbiausia, neperverdame, ryžiai turi būti birūs.
- Lašišą kepame 15-20 minučių 190 laipsnių orkaitėje. Tuomet įjungiame griliaus funkciją ir kepame dar keletą minučių, kol lašišos paviršius įgauna gražų auksinį atspalvį.
- Keptuvėje iškepame Shimeji grybus – jie kepa greitai, prireiks vos kelių minučių.
- Į dubenėlius dedame ryžius ir apšlakstome juos likusiu padažu.
- Ant ryžių dedame lašišą, avokadą (jį apšlakstome citrinos sultimis, kad nejuoduotų), keptus grybus, marinuotus svogūnus ir daigus.
- Viską pabarstome sezamo sėklomis.
Patiekalas #10 | Desertas | Sveikas burokėlių brownis be gliuteno
Reikės:
- 2 nedidelių šviežių (nevirtų) burokėlių
- 2 kiaušinių
- 1/3 stiklinės klevų sirupo | Tinka ir kiti saldikliai – agavų sirupas, medus ar cukrus
- 4 v.š. pieno | Karvės arba bet kokio augalinio
- 4 v.š. kokosų aliejaus | Tinka ir kiti riebalai
- 50 g. juodojo šokolado
- 1 stiklinės migdolų miltų
- 2 v.š. kokosų miltų
- 2 v.š. kakavos miltelių
- Žiupsnelio druskos
- 1 a.š. kepimo sodos
- Žiupsnelio vanilės
- Lazdyno riešutų | Patiekimui
- Juodojo šokolado | Patiekimui
Gaminame:
- Burokėlius nuplauname, vyniojame į foliją ir kepame 200 laipsnių orkaitėje vieną valandą.
- Iškepusius burokėlius atvėsiname, nulupame odelę, supjaustome skiltelėmis, dedame į maisto smulkintuvą ir sutriname iki vientisos masės.
- Viename dubenyje sumaišome visus skystus produktus: burokėlių tyrę, kiaušinius, klevų sirupą, pieną, išlydytą kokosų aliejų ir šokoladą.
- Kitame dubenyje sumaišome birius produktus: migdolų miltus, kokosų miltus, kakavą, druską, sodą, vanilę.
- Birių produktų mišinį beriame prie skystų, išmaišome. Gausis gana tiršta, šaukštu kabinama masė.
- Kepimo skardą išklojame kepimo popieriumi, sudedame masę, šaukštu išlyginame paviršių.
- Kepame 180 laipsnių orkaitėje 25 minutes – iki sauso medinio pagaliuko.
- Patiekiant apšlakstome lydytu šokoladu (baltas šokoladas atrodytų dar šventiškiau) ir smulkintais lazdyno riešutais.
Patiekalas #11 ir #12 | Mandarinai ir Kūčiukai
Mes su šeima visada juokdamiesi skaičiuojame, kad ant stalo būtų 12 patiekalų. Bet gaminti daugiau jau nesinori – 10 pakanka per akis. Todėl priskaičiuojame ir mandarinus bei Kūčiukus, kad būtų ramu 🙂
Praėjusių metų šventiniai meniu
Tikiu, kad daug kas nematėte 2017 ir 2018 šventinių meniu, tad dalinuosi nuorodomis į juos. Kas žino, gal anksčiau sudaryti meniu daug labiau atitiks jūsų skonį 🙂
2017 Kūčių meniu be taisyklių (su pieno produktais).
2018 Kūčių meniu pagal taisykles (be pieno produktų).
Na o aš artėjant gražiausioms metų šventėms, visiems noriu palinkėti tiek ramybės širdyse ir laimės akyse, kiek šiemet jaučiu aš. Mėgaukitės laiku su savo artimaisiais, kurkite gražiausias akimirkas, jauskite šilčiausias emocijas. O maistas tebūnie tik malonus priedas.