Duona. Produktas, be kurio daugumai mūsų būtų labai sunku. Kai pusantrų metų turėjau griežtai vengti gliuteno, būtent duonos man trūko labiausiai. Per tą laikotarpį išbandžiau daug įvairių receptų, iki šiol pats sėkmingiausias jų buvo žaliųjų grikių ir sėklų duona, kurios receptas yra AML knygoje.
Visgi šiandien turiu pripažinti, kad ši graikiško jogurto ir avižinių dribsnių duona kategorijoje “Duona be gliuteno” yra be konkurencijos #1. Deja, ji netinka veganams ar vengiantiems pieno produktų, tačiau tinka tiems, kurie vengia gliuteno, kiaušinių. Istorija su ja tokia – nuvažiavus pas būsimo vyro tėvus, jo mama Nijolė sako – iškepiau tau duoną be gliuteno (kas jau yra WOW, nes prieš kelis metus jai buvo šokas sužinojus apie mano GF mitybą). Paragavus ištiko lengvas šokas – skonis nerealus, tekstūra puiki, tikrai gana panašu į normalią duoną. Žinokit, visą savaitgalį pas juos negalėjau nustoti valgyti tos duonos ir stebėtis – ne tik skoniu, bet ir gamybos paprastumu.
Labai svarbu. Noriu pabrėžti, kad gliuteno netoleravimas yra liga, o ne mada. Prekybos centruose yra puikios sudėties duonų, kurių tikrai nerekomenduoju atsisakyti, jei neturite bėdų su gliutenu. Svarbiausia rinkits teisingos sudėties duoną – kaip tai padaryti, esu aprašiusi štai čia. Taigi, šią duona pirmiausia rekomenduoju išbandyti tiems, kurie turi bėdų su gliutenu. Jei jų neturite, tai tokia duona galite paįvairinti savo mitybą, tačiau ja pakeisti geros sudėties viso grūdo miltų duonos nerekomenduoju.
Ar avižos turi gliuteno? Tai vienas iš dažniausiai jūsų man užduodamų klausimų. Pačios avižos neturi glitimo, bet auginamos jos tuose pačiuose laukuose su kviečiais, o ir pakuojamos dažnai ten pat, kur ir miltai. Todėl avižos gali turėti glitimo pėdsakų, todėl netinka celiakija sergantiems žmonėms. Jei celiakija nesergate, tačiau glitimo netoleruojate, jums turėtų tikti paprastos avižos, tačiau jei sergate celiakija arba esate itin jautrūs – parduotuvėse galite rasti sertifikuotų avižų be glitimo.
1 kepalui duonos reikės:
- 250 g. avižinių dribsnių | Geriausia – viso grūdo ir smulkių (greitai paruošiamų)
- 400 g. graikiško jogurto | Veganiškai versijai tinka sojos jogurtas
- 100 g. sėklų | Tinka saulėgrąžos, linų sėmenys, moliūgo sėklos
- 1/2 a.š. druskos
- 1 a.š. kmynų (nebūtina)
Gaminame:
- Šiai duonai geriausia naudoti smulkius (greito paruošimo) avižinius dribsnius. Jei turite stambesnius, lengvai pasmulkinkite juos maisto smulkintuvu, kad būtų tokios “trupinių” tekstūros (tik nesusmulkinkite iki miltų tekstūros, dribsniai turi būti stambesni).
- Dubenyje sumaišome avižinius dribsnius, jogurtą, sėklas, druską ir kmynus. Tikslus avižinių dribsnių kiekis labai priklauso nuo naudojamo jogurto ir pačių avižų, tad geriausia būtų daryti taip – pradžioje su visais kitais ingredientais sumaišykite 200 g. dribsnių ir palaipsniui berkite dar šiek tiek, kol tešla taps labai kieta – tokia, kurią galima minkyti rankomis, ji turi puikiai laikyti savo formą.
- Rankomis formuojame kepalėlį, formuojant jį gerai paspaudžiame, kad viduje neliktų oro ir pjaustant duona nebūtų biri. Viršų aptepame vandeniu.
- Kepame 180 laipsnių orkaitėje (viršus + apačia) apie 1 valandą 15 minučių – kol išorė gražiai apskrunda, o į vidurį įsmeigus medinį pagaliuką jis ištraukiamas sausas.
Prieš pjaustant duoną pilnai atvėsinkite.
Laikymas. Duona puikiai išsilaiko spintelėje apie savaitę, šaldytuve – apie pusantros savaitės. Taip pat galima supjaustyti gabalėliais ir užšaldyti.
Sotumas. Ši duona gerokai sotesnė už miltines duonas. Tai pajausite vos paėmus kepalėlį į rankas – jis labai sunkus. Taigi pasirinkus teisingus priedus sočiais pusryčiais gali virsti vos vienas sumuštinis.