GLIUTENO NETOLERAVIMAS | LIGA, O NE MADA

Labai nemėgstu, kai mane sieja su gliuteno atsisakymo mada Lietuvoje. Išsiaiškinkime vieną kartą ir visiems laikams. Taip, aš esu jautri gliutenui. Taip, pusantrų metų aš jo nevartojau visai. Taip, dabar grąžinau saikingą jo vartojimą. NE, TAU NEREIKIA ATSISAKYTI GLIUTENO, jei taip nenurodė specialistai.

Turbūt žinote, kas yra maisto piramidė. Jos pagrindą sudaro grūdinės kultūros. Žmogaus organizmui jos yra labai reikalingos ir naudingos.

Mada atsisakyti glitimo, mano nuomone, atsirado todėl, kad vis daugiau žinomų žmonių, blogerių, influencerių kalba apie miltų žalą. Neįsigilinus į tai, galima pagalvoti, kad kalbama apie grūdines kultūras iš esmės, tačiau iš tiesų kalba eina apie organizmui nenaudingus valytus baltuosius miltus, iš kurių pašalintos visos naudingosios medžiagos, tačiau juos itin patogu ir pigu naudoti. Toliau, atsisakius miltų ARBA gliuteno kalbama apie daug privalumų – sparčiai ir lengvai krentantį svorį, geresnę savijautą, energingumą, švytinčią odą. O tai juk skamba išties viliojančiai! O ir parduotuvėse prie sveikų / eko produktų yra nauja gluten free sekcija, tai juk reiškia, kad sveika?

Taigi, visų pirma reikėtų suprasti skirtumą tarp kalbų apie baltus valytus miltus ir gliuteną:

 • Gliutenas yra baltymas, esantis kviečiuose, rugiuose, miežiuose. Jo šiaip sau atsisakyti nereikia.
 • Balti valyti miltai, kurie nėra naudingi, yra paprasčiausi kvietiniai miltai. Jų šiaip sau atsisakyti patartina.

Jei paskaitytumėte pavyzdžiui duonos be gliuteno sudėtį, ten nerastumėte nieko gero, bet rastumėte visą puokštę E. Tas pats ir su kitais GF produktais. Tai nėra sveika ir maistinga produkcija – tai yra alternatyva sergantiems žmonėms, kurie negali vartoti gliuteno.

Jei įtariate, kad esate jautrūs gliutenui, pirmiausia pasidarykite atitinkamus tyrimus, nes kitu atveju greičiausiai darote sau daugiau žalos, nei naudos. Štai čia aš rašiau apie savo patirtį su maisto netoleravimo tyrimu. Celiakijos / gliuteno netoleravimo požymiai: pačios įvairiausios pilvo / virškinimo problemos, svorio sutrikimai, odos bėrimai, nuovargis, nuolatinis galvos skausmas. Jei nieko panašaus nepatiriate ar patiriate retai, tačiau jūsų tikslas iš esmės yra būti sveikam ir gerai jaustis, tuomet darykite taip: nieko neatsisakykite, bet valgykite maistingas alternatyvas, siekite įvairovės kasdienybėje, aprūpinkite savo organizmą pačiomis įvairiausiomis naudingosiomis medžiagomis iš visų maisto produktų grupių ir nevenkite gliuteno, bet rinkitės teisingas alternatyvas t.y. viso grūdo miltų produktus: duoną, makaronus, kepinius. Ypatingai protingi pasirinkimai svarbūs kalbant apie duoną, nes ji sudaro gana didelę dalį dažno žmogaus raciono. Kaip ir minėjau, kasdieniam vartojimui geriausia rinktis viso grūdo ruginę duoną, jei ji su mažu cukraus kiekiu ir be mielių – tai jau visai idealu. Teisingos sudėties duonos pavyzdys: “Agotos” viso grūdo duona. 

Faktas. Tik 3% pasaulio gyventojų yra jautrūs glitimui. Jūs nepriklausote šiai grupei, jei to neparodė medicininiai tyrimai. Nežalokite savęs ir neatimkite iš maisto malonumo, būkite protingi, sveiki ir laimingi. O jei labai norite ko nors atsisakyti, tai atsisakykite geriau cukraus.

P.S. Nuotraukoje žydra lėkštė Lipdau. 

13 komentarų “GLIUTENO NETOLERAVIMAS | LIGA, O NE MADA

 1. Oho, man buvo naujiena, kad tik 3% žmonių yra jautrūs glitimui! Tikrai visuomenėje sudaromas įspūdis, kad kas antras žmogus jo netoleruoja ir verčiau jau jo atsisakyti. Ačiū, už informaciją 🙂

 2. Pasidare idomu- kodel gliuteno atsisakymas gali but zalingas zmogui?
  as is tu kurie neleido pinigu brangiem(itariu brangus jie?) tyrimams, bet uzteko diagnozuoti sau netoleravima paciai. atsisakius menesiui ir savijautai pagerejus. ir jei tik vel padauginus- atdirandant negalavimams, kurie buvo nuo pat jaunystes.. kuriuos gyde n metu ir joks gydytojas negalejo man nieko pagelbet, nei nustatyt priezasti. Matyt visas tas nusivylimas eina butent is to – nepasitikejimas gydytojais. Nematau prasmes eiti daryti to tyrimo. jei pasitvirtins – niekas nesikeis. o jei nepasitvirtins- tikrai nepradesiu jo naudot vel..

  1. Žalingas, nes atsisakoma pačios svarbiausios mitybos grupės, jei nepakankamai pasidomima alternatyvos, gal pradėti trūkti medžiagų, energijos ir t.t.

   Neturiu nieko prieš tokį savarankišką diagnozavimą eksperimento būdu. Jei akivaizdi priežastis glitimas, tai žinoma, valio, kad tik gera savijauta jo atsisakius. Labiau omenyje turėjau glitimo atsisakymą šiaip sau, be jokių skausmų ar kitų sveikatos problemų, o todėl, kad madinga 🙂 Jūsų atveju akivaizdus glitimo netoleravimas, tyrimas nebent patikslintų dėl kviečių / rugių / miežių t.y. galbūt konkretus grūdas kelia negalavimus, o ne visas glitimas 🙂

 3. Atsisakiau gliuteno. Tikrai jauciuosi geriau. Tradicines medicinos gydytojai nepasisako uz ivairias dietas, pasak ju vienintele alternatyva galinti padeti yra vaistu vartojimas, hemeopatai jau kitokios nuomones, pabrezia ir mitybos svarba.:) Laikausi Aip Paleo dietos, kadangi sergu Opiniu kolitu. Dabar su maziausiu vartojamu vaistu kiekiu sekmingai islaikau remisija, kur seniau to nepavykdavo padaryti. 🙂 Manau, kiekvienam valganciam grudines kulturos produkcija pasireiakia vienokie ar kitokie negalavimai. Tarkim, valgant juoda pilno grudo duona, visada sukildavo rugstis. 🙂 Manau, geriausias budas yra isiklausyti i save, gydytojai musu taip nepazista gerai, kas galetu nuspresti uz mus. 🙂 Patys turim suprasti kas mus gerai, o kas ne.

  1. Taip, puikiai žinau tradicinių medikų nuomonę – pati savaitę laiko gulėjau ligoninėje su milžiniškais skausmais, o man sakė – valgyk sveikiau kai ir taip valgiau super sveikai ir gerk vaistukus 🙂 Turiu omenyje specialius tyrimus, tokius kaip maisto netoleravimo tyrimai. Pabrėšiu dar kartą – viskas tvarkoje atsisakant gliuteno net ir pačiam ištyrus save ir organizmo reakcijas ir tuo įsitikinus. Tačiau reikia būti įsitikinus, o ne atsisakyti šiaip sau, nes visi atsisako tai ir aš.

   Kitas dalykas, kad reikia įvertinti ir glitimo turinčių produktų valgymo kiekį, dažnį ir kokybę. Jei kasdien valgysi bulką, tikėtina, kad jausiesi blogai, bet jei kas kelias dienas vartosi viso grūdo kvietinių ar ruginių miltų produkciją, labai tikėtina, kad ir savijauta bus gera, ir organizmui medžiagų iš grūdinių kultūrų nepritrūks.

 4. Gal galit man patarti ar verta investuoti i tyrima. Pavalgius grudinio maisto, ypac per pusrycius, pasidaro silpna, nukrenta spaudimas, musa karstis, spaudzia galva. Vis svarstau ar verta i tai kisti pinigus, nes daug nusivylusiu zmoniu. Bet gal jus esate susidure ir patarsit ar teko isgyventi tokius pozymius.

  1. Visų pirma atsisakyčiau pilnai mėnesiui, po mėnesio grąžinčiau ir tuomet stebėčiau savijautą. Jei tą mėnesį savijauta puiku, o grąžinus – bloga, tai esmė akivaizdi. Ir grąžinti reikėtų ne kasdien valgyti tris kartus per dieną, o kas kelias dienas kokybiškus viso grūdo produktus. Jei ir taip blogai, tai tyrimas jau turbūt ir nereikalingas, nes viskas aišku 🙂 Be to keista, kad sakote ypač pavalgius ryte, nes nuo paros meto neturėtų priklausyti.. Jei visgi po eksperimentinio mėnesio vistiek neaišku, aš tyrimą pasidaryčiau, nes geriau jau žinoti tiksliai ir su sveikata nežaisti.

 5. Laba diena, man taip pat labai naudinga Jūsų apžvalga, nes kaip ir Danielei būtent ryte suvalgius sumuštinį su šviesia duona pasidaro silpna, pykina galiausiai už 5 min. paleidžia vidurius. Tuo tarpu nuo bemielės gluten free tamsios duonos taip nebūna todėl įtariu kad taip pat organizmas netoleruoja arba gliuteno arba mieliu. Taip pat man pašalinta tulžies pūslė gal būt ir tai dar kiša koją.

 6. Rekomenduočiau perskaityti amerikiečių neurologo knygą „Tylieji smegenų žudikai“, gausit pakankamai atsakymų.

 7. Dėl tų 3% tai norėčiau papildyti, kad tiek procentų yra ne jautrūs gliutenui, o serga celiakine liga. Yra kelių pobūdžių jaurumas gliutenui, kuris bendrai paėmus apima didesnę dalį populiacijos. Aš pati esu alergiška kviečiams, nors net nežinau, ar sakyti kviečiams, ar Amerikietiškiems kviečiams…. kol gyvenau Lietuvoje, tol jokių problemų neturėjau, tačiau persikėlus į JAV pastebėjau, kad kažkas ne taip ir alergologiniai tyrimaj parodė alerginio tipo įsijautrinimą. Ir galvoji, ar čia kaltas gliutenas, fruktanai (beje, labai dažnai jautrumas būna net ne gliutenui, o kviečiuose esantiems fruktanams), o gal kaip kviečiai yra apdirbami, kokios bakterijos ir mineralai yra dirvoje, ir t.t., ir pan.

Leave a Reply