APIE AVIŽAS + KUR NAUDOTI

viskas-apie-avizas-ka-gaminti-su-avizomis

Avižos dabar trendina, tad jei galvojate, kad jos skirtos tik košei, laikas užsistovėjusį požiūrį pakeisti šiek tiek šiuolaikiškesniu.

Avižų maistingumas. Avižos yra maistinga ir puikiai mitybą papildanti žaliava. Jos turi daug augalinių baltymų, todėl suteikia daug energijos, jose yra daug mineralinių medžiagų ir mikroelementų, įvairių vitaminų (E, B1, B2, B6), fermentų ir kitų kūnui naudingų gėrybių. Avižos teigiamai veikia virškinimo traktą, greitina medžiagų apykaitą, mažina cholesterolio lygį kraujyje, gerina plaukų ir odos būklę ir net pakelia nuotaiką.

Avižinės kruopos ar dribsniai? Avižiniai dribsniai yra populiaresni už kruopas, nes jie universalesni ir lengviau pagaminami. Avižinių dribsnių maistinė vertė nenusileidžia kruopoms, jei tik renkatės visų grūdo dalių avižinius dribsnius. Vengti reikėtų užplikomų, greitai paruošiamų avižinių dribsnių ar košių, kurie “praturtinti” dideliu cukraus kiekiu ir tuščiomis kalorijomis.

Ar avižos turi glitimo? Tai vienas iš dažniausiai jūsų man užduodamų klausimų. Pačios avižos neturi glitimo, bet auginamos jos tuose pačiuose laukuose su kviečiais, o ir pakuojamos dažnai ten pat, kur ir miltai. Todėl avižos gali turėti glitimo pėdsakų, todėl netinka celiakija sergantiems žmonėms. Jei celiakija nesergate, tačiau glitimo netoleruojate, jums turėtų tikti paprastos avižos, tačiau jei sergate celiakija arba esate itin jautrūs – parduotuvėse galite rasti sertifikuotų avižų be glitimo.

Ką gaminti, kur panaudoti?

Avižiniai miltai | Jie būna jau paruošti arba galima pačiam susmulkinti avižinius dribsnius ir naudoti blyneliams, pyragams, keksiukams, batonėliams.

Duona | Pasaulyje itin populiarėja duona, kurioje dalis kvietinių miltų pakeičiama avižiniais. Tokia duona maistingesnė, turi augalinių baltymų ir ilgiau išlaikomas sotumo jausmas. Deja Lietuvoje tokios duonos dar nėra, tad kol sulauksim belieka išsikepti pačiam.

Košės | Pats populiariausias avižų panaudojimas! Turbūt mokyti virti košės neverta, bet jei dar nebandėte, tai būtinai išbandykite mano taip mylimas avižas per naktį – tiems rytams, kai nėra laiko.

Į kokteilius | Avižos padaro kokteilį maistingesniu ir sotesniu. Mano mėgstamas variantas: bananas, avižiniai dribsniai, riešutų sviestas, augalinis pienas.

Granola | Ją kepu kas mėnesį ir jums rekomenduoju. Granolos gamybos formulę ir su kuo ją valgyti rasite čia. 

Vakarienė | Avižinė košė gali būti sūri ir puikiausia vakarienė. Patiekti galima su mėgstamais priedais: daržovėmis, mėsa, žuvimi kiaušiniu ir kt. Tokiu atveju avižas / avižinius dribsnius virkite su vandeniu / sultiniu, gardinkite mėgstamais prieskoniais, o ant viršaus patiekite mėgstamų priedų, pavyzdžiui pabarstykite skrudinta šonine, čederio sūriu ir marinuotais agurkėliais arba ant viršaus dėkite minkštai virtą kiaušini ir avokado.

Visus mano receptus su avižomis rasite čia.

 

5 komentarai “APIE AVIŽAS + KUR NAUDOTI

  1. Airiai per badmetį prie židinio kažkaip įdomiai kepė avižų papločius prieš židinį. Tokius papločius dėjos į kelionę laivu į Ameriką, kuri trukdavo nuo 2 sav iki 2mėn. Ji ilgai išlikdavo maistionga ir vertinga 😉 bėjė labai daug Airijoj duonos su avižom. 😉

  2. Ačiū, kad pasidalinau savo įžvalgomis. 🙂 O kokias avižas arba avižų dribsnius renkiesi Tu? 🙂

  3. Sveiki,ar galima i kokteilius deti avizinius MILTUS ? Is ekologisko ukio,pilno grudo,bet termiskai neapdoroti zinoma. Tiesa sakant geriu nemazai tokiu kokteiliu,jokio diskomforto nera,galiu kontroliuti svori lengvai,tik nezinau ant kiek gerai juos pasisavina ir ar protinga naudoti termiskai neapdorota produkta…

    1. Sveiki, galima. Avižiniai miltai yra smulkiai sumalti avižiniai dribsniai, juos neapdorotus vartoti galima. Aš taip pat dedu avižinius dribsnius į kokteilius kai noriu daugiau baltymų ir sotumo, tik dedu ne miltus, o visų grūdo dalių avižinius dribsnius.

Leave a Reply