GYVENIMAS BE GLITIMO IR KARVĖS PIENO | ALTERNATYVOS

gyvenimas-po-maisto-netoleravimo-tyrimo-ka-valgyti-atsisakius-pieno-glitimo-gliuteno

Kai prieš metus pasidariau maisto netoleravimo tyrimą ir gavau atsakymus, kad stipriai netoleruoju glitimo ir karvės pieno bei jo produktų – mane ištiko (ne)lengvas šokas. Dabar jaučiuosi daug geriau, atsisakyti šių produktų mano atveju, tikrai buvo geras sprendimas, bet kai reikėjo išmokti maitintis naujai – tai nebuvo taip jau lengva. Prireikė laiko, kol atradau geriausias alternatyvas, kol išmokau standartinius produktus pakeisti daug rečiau naudojamais ir ne taip gerai pažįstamais. Jei ir jūs nevartojate arba norite nustoti vartoti kurią nors grupę produktų (tik noriu pabrėžti, kad visai neskatinu to daryti, jei jaučiatės puikiai!) – pateikiu savo mėgstamiausias alternatyvas ir konkrečius produktus su nuorodomis, kur jų galima rasti.

Karvės pienas ir jo produktai

Vietoje karvės pieno – įvairių rūšių augalinis riešutų pienas.

*Šioje vietoje derėtų atreipti dėmesį į sudėtį. Kuo didesnis procentas riešutų (4-5% jau neblogai) bei kuo mažesnis cukraus kiekis (o dar geriau, kad cukraus nebūtų visai) – tuo kaina didesnė, bet produktas kokybiškesnis.

Vietoje grietinėlės – tirštas kokosų pienas. Puikiai tinka į sriubas, troškinius, smoothie bowls‘us, ledus. Žodžiu visur, kur reikia tirštesnės kreminės konsistencijos.

Vietoje pieno ir sviesto į bulvių košę – alyvuogių aliejus. Kreminė tekstūra ir tikrai neblogas skonis.

Vietoje sviesto ant sumuštinių – naminis humusas arba trintas avokadas. Pirktinis humusas man nepatinka, o naminį gaminu kas antrą savaitę ir vis kitokių skonių, pavyzdžiui pridedu sezoninių daržovių arba žolelių. Gerai jau, prisipažinsiu, kad dar visada šaldytuve turiu margarino, tam atvejui, jei nėra humuso arba avokado. Galų gale, šis straipsnis apie alternatyvas, o ne apie sveiką mitybą.

Vietoje jogurto – sojos jogurtas. Dažnai nevalgau, bet kartais labai patogu turėti po ranka.

Vietoje sūrelio kaip greito užkandžio – sveiki naminiai savaitės paruoštukai. Savaitės paruoštukais vadinu energijos batonėlius arba energy balls’us. Negaliu jais atsidžiaugti – gaminu kartą per savaitę, laikau šaldytuve ir sveikas greitas užkandis visada po ranka.

kuo-pakeisti-karves-piena-ir pieno-produktus-netoleruoju-pieno

Mano pasirinkimai:

Pienas – geriausia pasidaryti pačiam, bet tam laiko ir noro turiu tik retkarčiais. NR1 pirktinis – Isola Bio ekologiškas riešutų pienas be cukraus iš Biotekos. Iš bėdos perku Alpro produkciją, bet riešutų kiekis mažesnis, pridėta cukraus ir kitų nereikalingų priedų.

Kokosų pienas – Biona ekologiškas kokosų pienas iš Biotekos.

Sojos jogurtas – Volosia iš Rimi. Nes kaina įkandama ir skonis man patinka.

Duona ir saldūs kepiniai

Vietoje duonos – ryžių, kukurūzų, grikių trapučiai arba ryžių – kukurūzų miltų traškios duonelės.

Vietoje bandelių, keksiukų, sausainių ir kitų saldžių kepinių – na, čia gan sudėtinga. Dažniausiai gaminu pati, kartais prekybos centruose nusiperku gluten free sausainių.

*Klaipėdoje yra Namai be gliuteno, kepantys net kelias duonos rūšis, keksiukus, sausainius ir dar daug visko. Jie siunčia į visus miestus.

gyvenimas-be-gliuteno-glitimo-alternatyvos-vietoje-duonos

Mano pasirinkimas:

Labiausiai mėgstu kukurūzų trapučius Biona iš Biotekos, taip pat neblogi Racio iš Rimi. Duoneles – Amisa iš Biotekos arba Schar (būna Rimi, Assorti).

Miltai

Vietoje kvietinių miltų – ok, šioje vietoje nėra viskas labai lengva. Atsisakius kvietinių miltų, reikia išmokti atitaikyti kitų miltų proporcijas. Pavyzdžiui, yra universalus miltų be glitimo mišinys, tačiau kepant pyragą jo kiekis turės būti visai kitoks, nei dedame kvietinių miltų. Man išmokti labiausiai padėjo tiesiog konkrečių receptų be glitimo paieška, kur jau nurodytos atitinkamų miltų rūšys ir kiekiai. Visada spintelėje turiu universalių miltų be glitimo mišinį, kuris tinka duonai, pyragams, keksiukams, picai. Taip pat naudoju ryžių ir kukurūzų miltus – jie tinka ten, kur įprastai dėtumėte kelis šaukštus miltų, pavyzdžiui apvoliojimui, į blynelius. Dar labai mėgstu migdolų miltus ir kokoso miltus – jie idealiai tinka saldesniems kepiniams.

gyvenimas-be-gliuteno-glitimo-kuo-keisti-miltus

Mano pasirinkimai:

Universalus miltų mišinys – Werz  iš Biotekos arba Schar iš Rimi, Asorti.

Kukurūzų ir ryžių miltai – yra pirkti visuose didesniuose prekybos centruose.

Įdomesni miltai – migdolų, kokosų iš Biotekos.

Kepimo milteliai – Biovegan iš Biotekos.

Makaronai, kuskusas, manai ir kitos glitimo turinčios kruopos

Vietoje makaronų – Gluten free makaronai.

Vietoje kruopų su glitimu – kruopos be glitimo: ryžiai, bolivinė balanda, burnotis, grikiai, lęšiai, soros, avižos (avižos glitimo neturi, bet pakuojamos ten pat kur ir miltai turi pėdsakų. Jei sergate celiakija rinkitės gluten free avižas).

kruopos-be-gliuteno-be-glitimo

Mano pasirinkimai:

Makaronai – labai mėgstu įdomius makaronus iš grikių ar avinžirnių miltų iš Biotekos, bet ekonomiškesniam kasdieniam variantui renkuosi AL DENTE kukurūzų miltų makaronus iš Maximos.

Visos kitos kruopos – galite rasti didesniuose prekybos centruose arba Biotekoje, jei norisi ekologiško produkto.

Kita

Na ir ne visai tiesioginės alternatyvos. Šie produktai nekeičia nei miltų, nei pieno, tačiau norint gaminti įvairius patiekalus, jų visada prireikia, tad teko rasti papildomų lėšų piniginėje ir vietos spintelėje.

Gaminiai, kurių tikrai prireiks norint maitintis sveikai atsisakius miltų ir pieno:

Skysti saldikliai – medus, klevų sirupas, agavų sirupas. Agavų sirupo stengiuosi daug nenudoti, jis mažiausiai sveikas iš šių trijų kompanijos.

Aliejus – kokosų aliejus. Praverčia, nes šaldamas stingsta, panašiai kaip sviestas. Taip pat praverčia norint nenumesti per daug svorio. Patikėkite, atsisakius miltų ir karvės pieno, natūraliai pradedi maitintis mažiau kaloringai, taigi svoris gali staigiai kristi. Man taip ir buvo, norint priaugti tyčia vartojau daug gerųjų riebalų, vienas iš jų – kokosų aliejus. Dedu į kokteilius, batonėlius. Taip pat dažnai ant jo ir kepu.

Riešutų sviestai – klasika. Kaip ir kokosų aliejus, praverčia norint priaugti svorio. Į kokteilius, ant sumuštinio, į batonėlius ir energy ballsus. Būtina skaityti etiketes. Aš renkuosi tik tuos, kurie pagaminti be papildomų nereikalingų priedų t.y. 100% riešutų.

ka-privaloma-tureti-spinteleje-atsisakius-pieno-ir-gliuteno-glitimo

Mano pasirinkimai:

Medus – tik natūralus iš bitininkų.

Kokosų aliejus – perku didžiuosiuose prekybos centruose.

Klevų, agavų sirupas – ekologiški iš Biotekos. Jei ne eko – būna pirkti ir didžiuosiuose prekybos centruose.

Riešutų sviestas – kai prisiruošiu – gaminu pati,  bet tai nutinka retokai. Dažniausiai renkuosi Rapunzel 100% riešutų sviestus iš Biotekos. Dar puikią produkciją gamina lietuvaitės Sviestas Sviestuotas.

Būsiu dėkinga, jei komentaruose pasidalinsite, kokias alternatyvas naudojate jūs. Gal ir aš atrasiu ką nors naujo! Taip pat – jei savo artimoje aplinkoje turite žmonių, su šiais netoleravimais ar alergijomis – pasidalinkite straipsniu su jais, tikrai išgirsite nuoširdų “Ačiū”. Būkite sveiki!

File 27-10-2017, 11 03 50.jpeg

43 komentarai “GYVENIMAS BE GLITIMO IR KARVĖS PIENO | ALTERNATYVOS

 1. Iš saldžių alternatyvų paminėsiu dar datulių sirupą – pagamintas iš 100% šviežių datulių, jokių pridėtinių cukrų, primena karamelės skonį. Galima ir pačiam pasigaminti, bet dažniausiai laiko pritrūksta 🙂 O už paruoštukus labai labai ačiū – įpratau ir aš juos gaminti, nepamainomas dalykas!

 2. Daug augalinio pieno išragavau, bet kol kas apsistojau ties Vitariz ryžių ir migdolų, labai gerai užbalina kavą, kas man yra svarbu. Perku Promo, o su akcija ir kaina labai gera 🙂 Viską saldinu kokosų palmių žiedų cukrumi iš Amritos, be to jis duoda savotišką karamelinį prieskonį. O blynelius paskutiniu metu vis kepu iš grikių miltų – labai patinka 🙂

   1. Aš varškę keičiu – Sojos pupelių varške ” Tofu” nėra labai skani alernatyva, bet priprantama, pasigardinant kokiais pagardais valgyti galima 🙂

   2. As varske darau pati namuose .yra karves pieno be laktozes ir jogurtas be laktozes taip gaunasi puiki varske.Verdu varsketukus kepu varskes apkepa na as netoleruoju ir gliuteno tai kepant apkepa vietoj manu kruopu keiciu kukuruzu puikej gaunasi.Dar del varskes jai netyrite po ranka jogurto be laktozes puikei tinka citrinu rugsteles truputi iberti i karsta piena sutrauke ir gaunasi puiki varske

   3. Puiki varškė lieka po augalinio pieno gaminimo. Nukošiu riešutus ar sėklas, o kas lieka – tirščius gardinu cinamonu, vanile ar sirupu, uogomis. 🙂

  1. Varškę reikėtų pakeisti varške… 🙂 – Rimi ir IKI prekybos centruose atradau “Lukšių pieninės” Senolių varškę be laktozės.

 3. Aš dar būna naudoju smulkintus linų sėmenis vietoje miltų į blynus 🙂

  1. Interneto platybėse randu informacijos, kad linų sėmenų aplamai negalima kepti, nes susidaro kenksmingos organizmui medžiagos…

 4. Sveika,

  ar tu visiškai atsisakei kviečių, ar kartais tenka valgyti (pvz: keliaudama, svečiuose), kaip jautiesi tada? 🙂

 5. Atlikus maisto netoleravimo testą sužinojau, kad taip pat netoleruoju glitimo ir nemažai kitų produktų. Kol kas labai sunku susiimti ir visiškai atsisakyti netoleruotinų produktų (kartais pasitaiko silpnumo akimirkų 🙁 ). Kiek Tau laiko užtruko visiškai atsisakyti, ar buvo sunku? Dėkui už atsakymą 🙂

  1. Man netoleravimą daugiau mažiau rodė kokiems 120 produktų- visko atsisakyti būtų neįmanoma.. Atsisakiau 3 stambių produktų grupių t.y. Glitimo, karvės pieno ir kiaušinių ir dar keleto pavienių produktų kur lbai dideli balai buvo. Kur balas iki 20 net nekreipiau dėmesio 🙂 Atsisakyti šių produktų man nebuvo labai sunku, nes tuo metu su sveikata buvo labai blogai ir būčiau bet ką padariusi, kad situacija pasikeistų. Maždaug per 4 mėnesius atsirinkau, į kuriuos netoleruotinus produktus mano organizmas reaguoja tikrai blogai, o kuriais galiu papiltnaudžiauti. Reziume- piktnaudžiauju sūriu 😀 iš 120 netoleruotinų produktų rimtai atsisakiu tik kelių, atsirinkau eksperimentuodama ir stebėdama savijautą. O šiaip labai padėjo įvairovė, t.y pvz bulves valgyti ne 5 dienas iš eilės, o kartą per savaitę.

 6. Sveiki. Noreciau pasiteirauti koki testa daretes netoleravimo nustatymui?

 7. Kažkas, pora postų aukščiau, klausė apie varškę. Varškę be laktozės gamina Lukšių pieninė, net dviejų riebumų. Jos būna didesnėse Maximose. Kas toleruojat pieno baltymą, bet negalit laktozės- perkam, palaikom gamintoją, kad tik nenustotų gamint, liksim be.varškės….

 8. Labai mėgstu alų. Gal kas “atrado” toleruotiną alternatyvą šiam gėrimui?

  1. Koks tyrimas atliekamas nustatyti, ar netoleruoji pieno baltymo ar laktozės? Toks vaizdas kad mane nuo visų bet kokių baltymų (moliūgų seklų, riešutų, visštienos) beria 🙁

   1. Šis tyrimas nustato pieno baltymo toleravimą. Dėl kitų tyrimų neturiu žinių ir informacijos.

 9. Kuom keiciate sviesta? Pas mus alegija pieno produktams, t.y.pieno baltymui. Alergologe sake ozkos pieno taip pat negalima. Apie ghee sviesta girdejau nemazai sakanciu, kad jis tinkamas netoleruojantiems pieno produktu. Bet gi ten viskas is karves pieno..

  1. Nėra tiesioginio pakaitalo, deja. Yra margarinai, bet tai ne itin sveika, nors namuose visada turiu. Taip pat specializuotuose parduotuvėse yra veganiško sviesto, jis tinka į kepinius. Ant sumuštinio renkuosi trintą avokadą arba humusą.

  2. Mano mergaitė labai alergiška pieno produktams baltymui, ne laktozei. Bet ghee sviestą mes vartojame, kaitinant baltymas suyra, todėl jį vartoti galime. Bet aš taip pat ilgai bijojau duoti, tačiau pabandėme ir viskas normaliai. Bet reikia žiūrėti, kitiems būna ir netinka. Kokosų aliejų daug kur naudoju, man jis tiesiog skanus – mergaitei irgi ☺

 10. Sveiki, padarytas maisto netoleravimo testas parodė, jog turėsiu be išimties atsisakyti visų pieno produktų (tiek karvės, tiek ožkos), tai bauginančiai nepasirodė, kol nepamačiau, kad turėsiu atsisakyti ir visų grupių riešutų, taip pat sojos. Ką galėtumėte pasiūlyti pieno alternatyvai? Nes , jeig alergija yra riešutams, vadinasi tų riešutų pieno naudoti taip pat negalėsiu? Lygiai tas pats su riešutų sveistais – anksčiau tai buvo vienas mėgiamiausių desertų, kuo jį galima būtų pakeisti? Nes realiai iš to, ką toleruoja organizmas – tik klevų sirupas ir datulės..

  1. Labiausiai siūlyčiau nueiti pas dietologą pasikonsultuoti. Mano tyrimas rodė kokius 150 netoleruotinų produktų, bet tikrai ne visų jų atsisakiau. Kai kurių nevartojau tik kelis mėnesius, vėliu vėl grąžinau. Tikrai šioje vietoje yra daug niaunsų ir geriausiai padėtų specialistas. O šiaip tiek pienas, tiek riešutų sviestas gali būti gaminamas iš praktiškai visų riešutų ir sėklų – tikrai manau, kad turi būti nors kelios jums tinkamos alternatyvos. Dažnai žmonės, alergiški riešutams, randa sprendimą sėklose.

 11. Sveiki, norėjau paklausti, kuo keitėte kiaušinius, kad pvz sulipdytu blynelius? Glitimo, pieno ir kiaušiniu netoleruoja 2m dukryte, sužinojom prieš pora dienu ir viskas, kol kas, atrodo labai sudėtinga 🙂

  1. Sveiki, Rūta, nebijokite, sudėtinga viskas tik pradžioje, o kai įprantate tai tik smagiau ir geriau! Pragooglinkit “flax egg” – rasite alternatyvų kiaušiniui, bet šiaip mano mėgstamiausias pvz į blynelius malti linų sėmenys sumaišyti su vandeniu (1v.š. maltų linų sėmenų + 3 v.š. vandens). Sėkmės!

 12. Sveiki, Kristina. Prieš savaitę atliktas MNT parodė, jog netoleruoju visiškai pieno produktų (teks dar išsiaiškinti laktozei ar baltymui), sojos produktų, glitimo, nemažai grūdų, riešutų, mėsos (galima tik paukštiena), kavai, arbatai. Tad kolkas bandau iš naujo mokytis valgyti ir nebežinau ką daryti, nes trūksta energijos.
  Atradau Jūsų puslapį – nuostabu!!! Čia tiek naudingų patarimų vienoje vietoje. Labai dėkoju! 🙂

 13. Aš ir be tyrimo pajaučiau, kad man netinka pieno produktai (visad pilvukas pykdavo po jų), tai kažkaip pats išmokau to pieno vengti. Bet šiandien suvokiau, kad ir gliutenas kelia problemų. Tiesiog pusryčiam užvalgiau nemažai batono su majonezu ir mėsyte, ir iš kart sugadino savijautą, migdė ir silpna pasidarė, nors viskas gerai su manim buvo. Tai tiesiog ėjau į google ir ieškojau kuo pakeisti batoną, nes aš labai mėgstu sumuštinukus visokius ir mėsytę ir žuvytę užsidėti ant kažko, man greita ir skanu, tai va pasiūlė jūsų straipsnį ir iš tiesų, trapučiai visokie jaučiu išsprendžia mano problemą. O jūs jau esat labai pasistumėjus šitame reikale, tai tiesiog belieka padėkoti, ir užsisaugoti jūsų blog’ą kaip mitybos gidą, nes man grynai tie patys dalykai netinka. O net jei ir klystu, nepatinka man nei pieniniai, nei miltiniai produktai.

  1. Sveiki, džiaugiuosi, kad mano informacija naudinga! Tiesa dar prieš atsisakant si visam pabandyčiau vietoje batono kokybišką duoną – viso grūdo miltų, au daug sėklų, be didelio cukraus kiekio:) Vietoje majonezo humuso ar avokado. Tuomet gal ir sveikesnis sumuštinis tiktų ir neapsunkintų organizmo. Bet kuriuo atveju, linkiu sėkmės, svarbiausia, kad klausote savo organizmo!

 14. Jei netoleruojate gliuteno ar nepajauėte reakcijos ir kukurūzams? Jie gali turėti kryžminę reakciją.

 15. Sveiki, ar po netoleravimo nustatymo Jums dietą sudarė specialistai, ar pačiai reikėjo susižiūrėti mitybos planą? Idomu, dėl gaunamų paros maistinių medžiagų kieko.. Ir beje, ačiū už puikius receptus!

  1. Sveiki, aš pati viską pasidariau, nes maistas – mano darbas, tad viskas man buvo aišku 🙂 Jei jums kyla daug klausimų, tai rekomenduoju eiti pas specialistus, kurie padės viską suprasti.

 16. Dėkoju, kad dalinies ❤️
  Be galo mėgstu sūrį ir dėl veido aknės noriu atsisakyti glitimo bei karvės pieno produktų. Gal tam idėjų kokių būtų?

Leave a Reply