Kalbant apie kombucha yra dvi stovyklos: vieni mano, kad kombucha yra tiesiog madingas reikalas ir išpūstas burbulas, o kiti šį fermentuotą arbatos gėrimą mato kaip sveikesnę alternatyvą limonadui, kuris yra gaivinantis ir skanus, o lyginant su pirktiniais limonadais – neturi nereikalingų E, turi gerokai mažiau cukraus (nes arbatos grybas didžiąją dalį to cukraus “suvalgo”), aprūpina organizmą gerosiomis bakterijomis ir galimai turi daug įvairiausių naudų mūsų organizmui, o ypatingai virškinimo sistemai (nors mokslinių įrodymų šioje vietoje trūksta, bet aš tuo tikiu, nes žmonės jau metai iš metų geria šį produktą kaip sveikatinantį, paklauskit savo senelių!). Aš 100% esu team kombucha! Čia rasite esminę informaciją – gamybos pradžiamokslį. Galbūt tai nėra vienintelė teisinga formulė, tačiau pasidalinsiu savo gamybos procesu. Prieš pradedant gamybą pirmą kartą, rekomenduoju pažiūrėti šiuos video: pirma dalis – pirminė fermentacija, antra dalis – antrinė fermentacija – pati išmokau gaminti būtent pagal juos.
GRYBAS
Jį gauti – sudėtingiausia dalis. Reikia ieškoti žmogaus, kuris gali pasidalinti savo grybu (nes su kiekviena nauja kombuchos partija grybas užsiaugina po naują sluoksnį). Ieškoti galima pas draugus, giminaičius, skelbimuose, Facebook grupėse apie kombuchą ir fermentaciją.
PIRMINĖ FERMENTACIJA
FORMULĖ: 3 l verdančio vandens + 150 g cukraus + 7 pakeliai arbatos.
Galima naudoti įvairią arbatą, bet dažniausiai renkamasi juodoji arbata. Svarbu, kad ji būtų kokybiška – aš visada naudoju Dilmah arbatą, karakara.lt elektroninėje parduotuvėje yra ypatingai didelis jos pasirinkimas. Man patinka Dilmah Illumination rinkinys, kuriame yra 5 juodosios arbatos rūšys ir kelios žaliosios – puikus rinkinys kombuchos eksperimentams.
Taigi užpilame arbatą ir cukrų, paliekame viską atvėsti. Kai atvėsta, išimame arbatos pakelius, į trilitrinį dedame arbatos grybą (galima kartu įpilti stiklinę praeitos partijos fermentuotos arbatos, tuomet procesai vyks greičiau), pilame arbatą (atvėsusią!), uždengiame triguba marle, užspaudžiame gumele ir dedame kur nors šiltai į spintelę. Pirminė fermentacija gali trukti nuo 3 iki 14 d. Reikia ragauti – kai jausite lengvą rūgštumą ir rūgimo aromatą – pirminė fermentacija done! Tuomet galimi du keliai: gerti tokią arbatą arba iš jos pagaminti antrinės fermentacijos gazuotą kombucha. Jei nedarysite antrosios fermentacijos, arbatą supilstykite į butelius, juos dėkite į šaldytuvą.
ANTRINĖ FERMENTACIJA
Tai procesas, kai fermentuota arbata su įvairiais skonio priedais keliauja į sandarius užspaudžiamus butelius ir per kelias dienas tampa tokiu kaip gazuotu limonadu. Čia viskas labai paprasta ir taisyklių praktiškai nėra – kurkite pačius įvairiausius skonius, galima dėti vaisių / uogų sultis arba gabalėlius, įvairias žoleles. Į o,5 l butelį pilame apie 1/4 stiklinės norimų priedų (jei jie nesaldūs, papildomai pridėkite šiek tiek cukraus) ir tuomet užpilame fermentuota arbata. Grybo dėti nereikia. Užspaudžiame sandarius butelius ir laikome spintelėje šiltai 2-7 dienas. Kartas nuo karto galite pabandyti atsargiai pradaryti butelį, kai jau atsiranda daug gazo, antrinė fermentacija baigta, perkeliame butelius į šaldytuvą ir mėgaujamės gaivinančiu gazuoti gėrimu kai norisi. Tik saikingai!
Mano gaminti antrinės fermentacijos skoniai:
- Mango sultys
- Obuolių sultys
- Trintos braškės + mėta
- Kivi sultys + imbieras + bazilikas
- Šilauogės + čiobrelis
- Apelsinų sultys + rozmarinas
- Vynuogės
P.S. Atsargiai atidarinėkite butelius – kombucha yra galinga gazuota jėga, aplaisčiusi ne vienas lubas. Geriausia tai daryti lauke arba vonioje.
P.P.S. Pradžioje viskas gali skambėti sudėtingai, bet iš tikro čia super lengva. Pirmi kartai gali nepavykti, bet po to labai lengvai perpranti procesą.
Reklama sukurta bendradarbiaujant su karakara.lt.
8 Komentarai
Sveiki, ar antriniam fermentavinui supilstyta i sandarius butelius laikyti kambario temperatūroje ar šaldytuve?
labas, kiek laiko galioja tiek po pirmines tiek po antrines fermentacijos? laikant saldytuve.
Sveiki, kambario temperatūroje 🙂
Sveiki, ar galima kombuchą maitinti arbata su medumi, o ne su cukrumi?
Dėkinga.
Sveiki, kiek girdėjau, tai galima, bet procesai vyksta kiek kitaip, tai reikėtų daugiau stebėjimo. Pati asmeniškai nebandžiau.
Dėkui už labai labai paprasta paaiskinima.Bėgu i virtuve pirmam experimentui.matau cia galima pasigaminti tikru skanumėliu. Aciuka;)))
Sveiki, matomai perlaikiau (nuo 12 iki 20 dienos), gavosi šiek tiek rūgštoka…
Ar įdėti šiek tiek medaus kad būtų galūma gerti per Kūčias, ar išpilti į klozetą?🙂🙃😉
O gal viską atidėti antrai fermentacijai?
O grybą laikyti( auginti tame pačiame triltriniam stiklainy.
Ar galima perpilti į mažesnį, kad įilptų šaldytuve?
Julija
Sveiki, gal tiesiog pritrūko cukraus, kad rūgštoka. Tačiau jei jau perlaikyta, siūlyčiau geriau į antrinę fermentaciją arba laikyti toliau ir paversti actu 🙂 Grybą galima laikyti ir kitame stiklainyje, svarbu kad būtų apsemtas tuo pačiu skysčiu.