KOMBUCHOS GAMYBA NAMUOSE

kaip-gaminti-fermentuota-arbata-kombucha-namuose-kombuchos-gidas

Kalbant apie kombucha yra dvi stovyklos: vieni mano, kad kombucha yra tiesiog madingas reikalas ir išpūstas burbulas, o kiti šį fermentuotą arbatos gėrimą mato kaip sveikesnę alternatyvą limonadui, kuris yra gaivinantis ir skanus, o lyginant su pirktiniais limonadais – neturi nereikalingų E, turi gerokai mažiau cukraus (nes arbatos grybas didžiąją dalį to cukraus “suvalgo”), aprūpina organizmą gerosiomis bakterijomis ir galimai turi daug įvairiausių naudų mūsų organizmui, o ypatingai virškinimo sistemai (nors mokslinių įrodymų šioje vietoje trūksta, bet aš tuo tikiu, nes žmonės jau metai iš metų geria šį produktą kaip sveikatinantį, paklauskit savo senelių!). Aš 100% esu team kombucha! Čia rasite esminę informaciją – gamybos pradžiamokslį. Galbūt tai nėra vienintelė teisinga formulė, tačiau pasidalinsiu savo gamybos procesu. Prieš pradedant gamybą pirmą kartą, rekomenduoju pažiūrėti šiuos video: pirma dalis – pirminė fermentacija, antra dalis – antrinė fermentacija – pati išmokau gaminti būtent pagal juos. 

GRYBAS

Jį gauti – sudėtingiausia dalis. Reikia ieškoti žmogaus, kuris gali pasidalinti savo grybu (nes su kiekviena nauja kombuchos partija grybas užsiaugina po naują sluoksnį). Ieškoti galima pas draugus, giminaičius, skelbimuose, Facebook grupėse apie kombuchą ir fermentaciją. 

PIRMINĖ FERMENTACIJA

FORMULĖ: 3 l verdančio vandens + 150 g cukraus + 7 pakeliai arbatos. 

Galima naudoti įvairią arbatą, bet dažniausiai renkamasi juodoji arbata. Svarbu, kad ji būtų kokybiška – aš visada naudoju Dilmah arbatą, karakara.lt elektroninėje parduotuvėje yra ypatingai didelis jos pasirinkimas. Man patinka Dilmah Illumination rinkinys, kuriame yra 5 juodosios arbatos rūšys ir kelios žaliosios – puikus rinkinys kombuchos eksperimentams. 

Taigi užpilame arbatą ir cukrų, paliekame viską atvėsti. Kai atvėsta, išimame arbatos pakelius, į trilitrinį dedame arbatos grybą (galima kartu įpilti stiklinę praeitos partijos fermentuotos arbatos, tuomet procesai vyks greičiau), pilame arbatą (atvėsusią!), uždengiame triguba marle, užspaudžiame gumele ir dedame kur nors šiltai į spintelę. Pirminė fermentacija gali trukti nuo 3 iki 14 d. Reikia ragauti – kai jausite lengvą rūgštumą ir rūgimo aromatą – pirminė fermentacija done! Tuomet galimi du keliai: gerti tokią arbatą arba iš jos pagaminti antrinės fermentacijos gazuotą kombucha. Jei nedarysite antrosios fermentacijos, arbatą supilstykite į butelius, juos dėkite į šaldytuvą. 

ANTRINĖ FERMENTACIJA

Tai procesas, kai fermentuota arbata su įvairiais skonio priedais keliauja į sandarius užspaudžiamus butelius ir per kelias dienas tampa tokiu kaip gazuotu limonadu. Čia viskas labai paprasta ir taisyklių praktiškai nėra – kurkite pačius įvairiausius skonius, galima dėti vaisių / uogų sultis arba gabalėlius, įvairias žoleles. Į o,5 l butelį pilame apie 1/4 stiklinės norimų priedų (jei jie nesaldūs, papildomai pridėkite šiek tiek cukraus) ir tuomet užpilame fermentuota arbata. Grybo dėti nereikia. Užspaudžiame sandarius butelius ir laikome spintelėje šiltai 2-7 dienas. Kartas nuo karto galite pabandyti atsargiai pradaryti butelį, kai jau atsiranda daug gazo, antrinė fermentacija baigta, perkeliame butelius į šaldytuvą ir mėgaujamės gaivinančiu gazuoti gėrimu kai norisi. Tik saikingai!

Mano gaminti antrinės fermentacijos skoniai:

 • Mango sultys
 • Obuolių sultys
 • Trintos braškės + mėta
 • Kivi sultys + imbieras + bazilikas
 • Šilauogės + čiobrelis
 • Apelsinų sultys + rozmarinas 
 • Vynuogės

P.S. Atsargiai atidarinėkite butelius – kombucha yra galinga gazuota jėga, aplaisčiusi ne vienas lubas. Geriausia tai daryti lauke arba vonioje. 

P.P.S. Pradžioje viskas gali skambėti sudėtingai, bet iš tikro čia super lengva. Pirmi kartai gali nepavykti, bet po to labai lengvai perpranti procesą. 

Reklama sukurta bendradarbiaujant su karakara.lt. 

6 komentarai “KOMBUCHOS GAMYBA NAMUOSE

 1. Gal gali pasidalinti patarimais kaip issaugoti susidariusi gryba po pirmos partijos? Reikia uzpilti nauju vandeniu ar kaip?

  1. Su nauju grybu galima elgtis taip: arba jį atskirti ir su juo gaminti naują partiją, arba palikti jį kartu su senuoju, t.y. Auginti vis didesnį grybą su daugiau sluoksnių. Kuo didesnis grybas, tuo greičiau arbata fermentuojasi. Vėliau sluoksniuos bet kada galima atskirti, dalinti ir tuomet jau gaminti keletą partijų vienu metu arba padovanoti kam nors grybą, kas taip pat nori fermentuoti arbatą 🙂

  1. Žinau, kad galima ir pačiam užsiauginti tą pirmąjį grybuką, bet pati neauginau, tad negaliu patarti. Bet internete tikrai rasite informaciją kaip užsiauginti savo atbatos grybą 🙂

  2. Arbatos maiselyje isiveise kandziu, vietoj to, kad ismesciau visa i ji supyliau i sloika ir pastaciau ant krosneles (dregmei kambary palaikyt su kvapu). Taip kokius 2 menesius vis pildziau vandeniu. Tada nusibodo, pastaciau salia krosneles irr vel pamirses porai savaiciu radau su virsuje susidariusiu grybu. Ir atsiminiau apie gerima is vaikystes. Tai dabar svariam sloike saldzia arbata uzpiltas stovi. Gal uzaugs netyciukas. 😀

 2. sveiki,

  man padovanojo grybą, bet man labai sunku suvokti gramus ir maišelius – neturiu svarstyklių. Kiek stiklinių yra tas 150 gramų cukraus ir kiek šaukštų yra 7 maišeliai arbatos – nes turiu tik birią arbatą 🙁 ir – kas yra šiltai? ta prasme, turiu įjungti kokią šildyklę, nes dabar šalta? ar turi susukti į kokią antklodę? o tamsa – tai kiek dinų negaliu atidaryti spintelės, kurioje ji bus paslėpta? ir kokiu paros metu atidaryti, ar paskui jai šviesa nekenkia?
  ir dar – o ką su ta kombucha daryti – ta prasme, ją gerti pagal kažkokią receptūrą ar , tiesiog, kaip gaivų gėrimą?

Leave a Reply