AML KELIAUJA & RAGAUJA: BELGIJA

Atostogos visada gerai, o grįžti namo pailsėjus ir kupinam idėjų – dar geriau. Man atostogos visų pirma yra kulinarinė kelionė. Tai nereiškia, kad turiu būtinai visko išragauti, bet trumpam stengiuosi pasijausti tos šalies gyventoja, lankytis restoranuose, kur lankosi vietiniai, valgyti maistą, kurį jie mėgsta ir gerti gėrimus, be kurių jokia vakarienė neįsivaizduojama. Šį kartą lankėmės Belgijoje. Na ir kas, kad alaus net nelabai mėgstu, o bulvyčių normaliomis sąlygomis tikrai nesirinkčiau vakarienei? Jei jau esi Belgijoje, tai ir valgyk kaip belgas!

Pradėkime nuo gėrimų. Alus, alus, alus, alus.

Niekam ne paslaptis, kad alus Belgijoje rimtas ir svarbus reikalas. Alaus daryklų didelių ir mažų ten nesuskaičiuojama galybė, o kiekvienas belgas patyrinėjęs šeimos medį turėtų rasti bent vieną aludarį. Alų mėgstame ir mes, lietuviai, tiesa pas mus jis visai kitoks. Mes pripratę prie nestipraus alaus ir karštą vasaros dieną geriame dideliais gurkšniais puslitrinius bokalus. Tuo tarpu Belgijoje 5 laipnių alus skaitomas labai jau lengvu, čia normalu 6-10 laipsnių, o neretai ir visi 12. Aš, tiesa, nesu didelė alaus gerbėja, ne prie širdies man tas kartumas, bet Belgijoje tai ne problema, ten pilna “moteriško” vaisinio alaus, o ypač populiarus vyšnių kriek.

Mano “moteriško” alaus paletė.

Kick ass street food. 

Frites arba dėl ko belgai nemėgsta prancūzų? Mūsų draugai belgai visi kaip užsivedę mėgsta pasakoti apie tai, kaip belgai nemėgsta prancūzų, mat jie viską daro ne taip kaip reikia ir yra baisiai užrietę nosis ir turi dar begalę neigiamų savybių. Ir štai aš vieną lemtingą vakarą pasakiau Let’s have some French fries. Pasirodo, dėl bulvyčių tarp šių šalių vyksta tikras karas – ka pirmas išrado ir kurių skanesnės ir jokiu būdų negalima vadinti jų fries, o reikia sakyti frites. Na nežinau, aš buvau nustebusi, kad reikia pyktis dėl tokio patiekalo ir jo šaknų. Nors buvau nuvesta į geriausią vietą, kur prie frites visada nusidriekusi eilė, nepasakyčiau, kad likau labai sužavėta. Bet negaliu ginčytis – belgų dukart keptos bulvytės yra skanenės už daugelį kitų mano ragautų, bet vis dėlto, tai tik bulvytės. Bet kuriuo atveju viešint Belgijoje būtina paragauti!

O štai belgiški vafliai yra kažkas toookio…Iš tiesų, aš gi net nelabai mėgstu saldžiai valgyti, bet jų vafliai nuostabūs net patys pigiausi iš prekybos centro, o ką jau kalbėti apie tikrus gerus vaflius. Žodžiu būsit Belgijoje – nepamirškit apie vaflius, valgykit kiek telpa, pasikūdinti bus galima grįžus! O patarimas renkantis padažą – paragaukit speculoos!!! Man tai buvo naujiena ir visiškas hitas. Tai va pasirodo, yra tokie sausainiai – saldūs, trapūs, su lengvu cinamono prieskoniu. Iš tų sausainių gaminamas kremas ir padažai, skanumo neišpasakyto. Bandėm tokį kremą ir namo parsivežti, galvojom gi ne skystis, bet kur tau – atėmė oro uoste, kartu su mano gera nuotaika ir nusiteikimu grįžus namo iškepti kokį speculoos pyragą.

Sushi Belgijoje. Kas, kaip ir kodėl.
Pačią pirmą kelionės dieną, kai buvome ištroškę tradicinių skonių, draugas belgas mums praktiškai liepė paragauti specialių sushi, kurių niekur kitur nerasime. Kąąąą?? Sushi Belgijoje pačią pirmą dieną? Toks planas man nelabai patiko, bet kai jis papasakojo kas per sushi, suintrigavo ir išbandėme. Taigi kaip jums skamba sushi su Foie gras – tradicišku prabangiu Belgijoje bei Prancūzijoje garsiu delikatesiniu paštetu, pagamintu iš specialiu būdu šertos anties arba žąsies kepenų. Ir dar lyg to nebūtų gana į kompaniją ateina garsieji cinamoniniai sausainiai speculoos. Taigi sushi su delikatesiniu paštetu ir cinamoniniais sausainiais mūsų širdžių bei skrandžių nepavergė, bet buvo tikrai įdomu. Ir dar suvalgėme juos labai simboliškoje vietoje – garsiajame Waterloo mūšio lauke, kur 1815 m. buvo sustabdyta Napoleono kariuomenė. 

Keistieji sushi dešinėje.

Tradiciški skoniai.
Belgijos virtuvėje atsispindi Vokietijos, Prancūzijos, Olandijos virtuvės, o patys belgai didžiuodamiesi sako, kad jų porcijos didelės kaip Vokietijoje, bet kokybė ir elegancija kaip Prancūzijoje. Sakyčiau, kad virtuvė artima ir lietuvio skoniui – nepritrūks nei bulvių, nei mėsos. Ypač populiarūs įvairūs mėsos troškiniai bei dešrelės su galinga bulvių košės porcija šalia. Jūros gėrybių mylėtojai taip pat neliks nusivylę – Belgija garsėja skaniausiais midijų patiekalais!

Belgiškas šokoladas. 
Belgija ir šokoladas yra neatsiejami taip pat stipriai kaip ir Lietuva neatsiejama nuo krepšinio, Japonija nuo sushi, o Anglijos karalienė nuo skrybėlaičių. Šokoladas čia jei ir ne geriausias, tai tikrai vienas iš geriausių pasaulyje ir taškas. Skanu ir kokybiška, paragauti būtina ir į Lietuvą parsivežti, kad ilgam užtektų.

Ne, šokoladinių jūros kriauklyčių jiems neužteko.

Taigi man Belgijos skoniai patiko. Ir ne tik dėl alaus upių ir šokolado kalnų. Dar labai svarbu, kad žmonės čia šilti ir draugiški, miestai gražūs, porcijos dosnios. Visa tai sudėjus – viešėti Belgijoje vienas malonumas. Man patiko, tikiu ir jums patiks!

3 komentarai “AML KELIAUJA & RAGAUJA: BELGIJA

  1. Sveiki!

    Jau ne viena jusu recepta as isbandziau – liuks! Grizau siandien atgal, nes sestadieni bus seimyninis pasisedejimas ir ieskau visokiu skaniu uztepeliu, tai ieskau ieskau ir islindo jusu sis straipsnis apie Belgija, mat pati gyvenu Belgijoj ir esu istekejus uz belgo. Idomu buvo skaityti jusu mintis, gal su kai kuriais dalykais nesutikciau, bet turbut tik del to, kad dabar Belgija mano namai, myliu ja, tai objektyvios nuomones turbut nebus rasta siuo atveju 🙂 🙂 O del speculaas sausainiu, pastos, ledu, jogurtu ir t.t, tai ir as svaigau nuo pat pirmo paragavimo, bet butu isejas puikus pyragas ir su speculaas prieskoniais, kuriuos butu tikrai leide pro patikra 😉 gal grisit atgal i Belgija, tai zinosit ko ieskoti naujiems receptams 😉 o dabar einu spausdintis jusu recepto savo sventei! Aciu labai, kad leidziat “skolintis” 😉

Leave a Reply