SVEIKESNĖ KEPTOS DUONOS SU SŪRIU ALTERNATYVA

kaledu-meniu-kepta-duona-su-cesnakine-varske

Kepta duona su majonezu ir sūriu – nemirštanti klasika. Nors Instagram’e nerodom, bet iš tiesų mes visi labai mėgstam! Kad tai organizmui nenaudingas patiekalas turbūt net nereikia pasakoti.  Šiandien noriu pasidalinti savo itin mėgstama sveikesne alternatyva tradicinei gruzdintai duonai su majonezu ir sūriu.

Kepta duona su česnakine varškės užtepėle yra vienas pirmųjų mano TOP patiekalų. Jį VISADA turiu gaminti per šventes ir iki šiol tai užkandis #1. Mano močiutė prieš kiekvieną šventę paklausia ar padarysiu jai keptos duonos su varške, o mano sužadėtinis sako, kad kelias į jo širdį buvo būtent per šį užkandį. Kas paragauja, visada prašo recepto. Žodžiu, labai skanu, gal net ir skaniau už tradicinę duoną su sūriu, o sveikiau tai tikrai!

KODĖL SVEIKIAU?

TEISINGAS DUONOS PASIRINKIMAS | Tradiciškai kepant duoną renkamasi plikytą šviesią duoną. Dažniausiai tai yra ne pačios geriausios sudėties duona iš paprastų kvietinių miltų su daug cukraus. Užtenka vien pasirinkti teisingą duoną ir patiekalas jau savaime bus DAUG sveikesnis. Aš naudojau atnaujintą viso grūdo miltų “Urtės” duoną su saulėgrąžomis ir vos 2 g. cukraus. Kaip skaityti duonos etiketes ir pasirinkti gerą sudėti rašiau štai čia.

JOKIO GRUZDINIMO RIEBALUOSE | Tradiciškai duona kepama taip – supjaustoma gabalėliais ir įmetama į įkaitinto aliejaus puodą. Aliejaus reikia viso puodo, tad niekas brangaus nenaudoja. Dažnai kepama sename aliejuje. Duona prisigeria pigaus, o kartais ir pasenusio saulėgrąžų ar rapsų aliejaus, o mes suvalgome ne tik traškų skanų duonos gabaliuką, bet ir daug prastų riebalų. Tuo tarpų skaniai duoną iškepti galima ir keptuvėje naudojant saikingą kiekį riebalų. Geriausia – kokybiškų, pavyzdžiui ghee sviesto arba aukščiausios rūšies alyvuogių aliejaus (taip, alyvuogių aliejuje galima kepti, bet paprastoje parduotuvėje tokio nenusipirksite, eikite į specializuotų aliejų parduotuves, ten jums padės išsirinkti kokybišką ir kepimui tinkamą).

MAISTINGESNI PRIEDAI | Vietoje tradiciškai naudojamo majonezo ir sūrio, aš naudoju varškę, kurią gardinu česnaku ir graikiniais riešutais.

Keptai duonai su česnakine varške reikės:

 • 300 g. geros sudėties duonos
 • Kokybiškų riebalų kepimui (tikslus kiekis priklauso nuo keptuvės, man prireikė maždaug 4 v.š.)
 • 3 česnako skiltelio
 • Druskos, pipirų
 • 180 g. 9% riebumo varškės
 • 2 v.š. graikiško jogurto
 • Saujelės graikinių riešutų
 • Šlakelio citrinos sulčių
 • Šviežių petražolių

Gaminame:

 1. Paruošiame varškę: dubenėlyje sumaišome varškę, 2 smulkintas česnako skilteles, jogurtą, smulkintus graikinius riešutus, citrinos sultis, žiupsnelį druskos ir pipirų.
 2. Duoną supjaustome gabalėliais.
 3. Keptuvėje įkaitiname riebalus – geriausia ne visus iškarto. T.y. geriau papildomai įpilti kiek reikės, nei skandinti duoną riebaluose.
 4. Kepame duoną ant vidutinės ugnies kas minutę pavartydami gabalėlius kol gražiai apskrunda, maždaug 5-7 minutes.
 5. Nusausiname riebalų perteklių nuo duonos popierinėmis servetėlėmis.
 6. Kiekvieną duonos gabalėlį pabarstome druska ir įtriname česnaku.
 7. Ant duonos tepame česnakinės varškės.
 8. Ant viršaus galima papildomai pabarstyti smulkintų graikinių riešutų ir šviežių petražolių.

kepta-duona-su-cesnakine-varske

Šis receptas sukurtas bendradarbiaujant su “Vilniaus duona”.

4 komentarai “SVEIKESNĖ KEPTOS DUONOS SU SŪRIU ALTERNATYVA

 1. Ar graikiskas jogurtas tinkamas netoleruojantiems karves pieno?

 2. Specializuota aliejaus parduotuve? Kur cia tokia lietuvoje yra? Seip rimi ir maximoj buna alyvuogiu aliejus skirtas kepimui. Bet jis ne extra virgin ir pan. Tai cis ne tas pats?

  1. Aš perku Itališko skonio gurmanuose. Ten ir kalbėjau šia tema su diplomuota aliejais somelje 🙂 Tiksliai negaliu atsakyti dėl aliejaus iš prekybos centrų, bet bijau, kad tai nebus aukštos kokybės produktas. Kepimo temperatūra priklauso nuo aliejaus rūgštingumo (pvz jei rūgštingumas 0,2% galima kepti 220 laipsnių temperatūroje, o jei 1% tada tik 160 laipsnių). Jei aliejus nėra extra viegin, tai rūgštingumas kaip ir būna dar didesnis. Tai šiek tiek sudėtinga, nes rūgštingumo ant pakuotės nerašo, o ant etiketės gali rašyti ką tik nori 🙂 Aš konkrečiai naudoju “Franci” gamintojo Delicate aliejų kepimui.

Leave a Reply