Labai nemėgstu, kai mane sieja su gliuteno atsisakymo mada Lietuvoje. Išsiaiškinkime vieną kartą ir visiems laikams. Taip, aš esu jautri gliutenui. Taip, pusantrų metų aš jo nevartojau visai. Taip, dabar grąžinau saikingą jo vartojimą. NE, TAU NEREIKIA ATSISAKYTI GLIUTENO, jei taip nenurodė specialistai.
Turbūt žinote, kas yra maisto piramidė. Jos pagrindą sudaro grūdinės kultūros. Žmogaus organizmui jos yra labai reikalingos ir naudingos.
Mada atsisakyti glitimo, mano nuomone, atsirado todėl, kad vis daugiau žinomų žmonių, blogerių, influencerių kalba apie miltų žalą. Neįsigilinus į tai, galima pagalvoti, kad kalbama apie grūdines kultūras iš esmės, tačiau iš tiesų kalba eina apie organizmui nenaudingus valytus baltuosius miltus, iš kurių pašalintos visos naudingosios medžiagos, tačiau juos itin patogu ir pigu naudoti. Toliau, atsisakius miltų ARBA gliuteno kalbama apie daug privalumų – sparčiai ir lengvai krentantį svorį, geresnę savijautą, energingumą, švytinčią odą. O tai juk skamba išties viliojančiai! O ir parduotuvėse prie sveikų / eko produktų yra nauja gluten free sekcija, tai juk reiškia, kad sveika?
Taigi, visų pirma reikėtų suprasti skirtumą tarp kalbų apie baltus valytus miltus ir gliuteną:
- Gliutenas yra baltymas, esantis kviečiuose, rugiuose, miežiuose. Jo šiaip sau atsisakyti nereikia.
- Balti valyti miltai, kurie nėra naudingi, yra paprasčiausi kvietiniai miltai. Jų šiaip sau atsisakyti patartina.
Jei paskaitytumėte pavyzdžiui duonos be gliuteno sudėtį, ten nerastumėte nieko gero, bet rastumėte visą puokštę E. Tas pats ir su kitais GF produktais. Tai nėra sveika ir maistinga produkcija – tai yra alternatyva sergantiems žmonėms, kurie negali vartoti gliuteno.
Jei įtariate, kad esate jautrūs gliutenui, pirmiausia pasidarykite atitinkamus tyrimus, nes kitu atveju greičiausiai darote sau daugiau žalos, nei naudos. Štai čia aš rašiau apie savo patirtį su maisto netoleravimo tyrimu. Celiakijos / gliuteno netoleravimo požymiai: pačios įvairiausios pilvo / virškinimo problemos, svorio sutrikimai, odos bėrimai, nuovargis, nuolatinis galvos skausmas. Jei nieko panašaus nepatiriate ar patiriate retai, tačiau jūsų tikslas iš esmės yra būti sveikam ir gerai jaustis, tuomet darykite taip: nieko neatsisakykite, bet valgykite maistingas alternatyvas, siekite įvairovės kasdienybėje, aprūpinkite savo organizmą pačiomis įvairiausiomis naudingosiomis medžiagomis iš visų maisto produktų grupių ir nevenkite gliuteno, bet rinkitės teisingas alternatyvas t.y. viso grūdo miltų produktus: duoną, makaronus, kepinius. Ypatingai protingi pasirinkimai svarbūs kalbant apie duoną, nes ji sudaro gana didelę dalį dažno žmogaus raciono. Kaip ir minėjau, kasdieniam vartojimui geriausia rinktis viso grūdo ruginę duoną, jei ji su mažu cukraus kiekiu ir be mielių – tai jau visai idealu. Teisingos sudėties duonos pavyzdys: “Agotos” viso grūdo duona.
Faktas. Tik 3% pasaulio gyventojų yra jautrūs glitimui. Jūs nepriklausote šiai grupei, jei to neparodė medicininiai tyrimai. Nežalokite savęs ir neatimkite iš maisto malonumo, būkite protingi, sveiki ir laimingi. O jei labai norite ko nors atsisakyti, tai atsisakykite geriau cukraus.
P.S. Nuotraukoje žydra lėkštė Lipdau.