APIE MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMĄ

viskas-apie-maisto-netoleravimo-tyrima-ant-medines-lenteles

Mano skaitytojai žino, kad neseniai atlikau maisto netoleravimo tyrimą. Supratau, kad tai labai aktuali tema, kai kelis kartus tai paminėjusi sulaukiau tiek daug klausimų ir žinučių – kaip, kur, kiek, kodėl, ar verta? Todėl noriu papasakoti viską nuo A iki Z. Tikiu, kad Tau bus naudinga ir įdomu.

Jei galvoji apie maisto netoleravimo tyrimą, reiškia turi tam priežastį. Paskaityk mano istoriją, gal ji padės tau priimti tam tikrus sprendimus?

Pradžia. Kodėl man to reikėjo?

Didžiausias mano gyvenimo paradoksas – maistas mano didžiausia meilė, bet skrandis – didžiausias priešas. Kiek save pamenu, visada šiuo klausimu buvau jautri. Dėl kiekvieno apsinuodijimo tekdavo pagulėti ligoninėje, nes man viskas buvo sunkiau nei kitiems. Žarną teko ryti tiek kartu, kad tai man jau nekelia jokio streso. Pastaruosius kelis metus skrandis ir virškinimas man kėlė itin daug nepatogumų. Periodiškai užeidavo milžiniški pilvo skausmai. Jie itin sustiprėjo paskutiniais metais. Buvo baisu, nes greitąją teko kviesti kelis kartus per savaitę. Ligoninėje man buvo atlikti visi įmanomi tyrimai. Diagnozė – viskas gerai, nėra jokių ligų. Vienu metu jaučiausi itin prastai. Man tik 26, o kasdien geriu daug vaistų. Vieną dieną pilvo skausmai, kitą dieną galvos skausmai, trečią visiškai nėra energijos. Per mėnesį išpuldavo kelios geros dienos, kai nieko neskauda. Taip gyventi aš nenorėjau, todėl pradėjau domėtis alternatyvomis. Kai radau informaciją apie maisto netoleravimo tyrimus iš aprašymų pagalvojau “Juk čia rašo apie mane!”. Nusprendžiau kuo greičiau atlikti tyrimą. Rinkausi itin atsakingai. Pasirinkau laboratorinį tyrimą ImuPro300, nes jis man atrodė vienas iš patikimiausių, populiarus visoje Europoje. Geriausią kainą siūlė Medicina Practica laboratorija. Kaina nemaža – 440 Eur, bet dėl sveikatos tikrai verta. Tiesa aš pasirinkau patį plačiausią ir brangiausią tyrimą.

Eiga. Kaip vyksta tyrimas

Viskas labai paprasta. Atvyksti, susimoki, paima kraują iš venos. Po poros savaičių gauni detalizuotus rezultatus, tau tinkamų receptų knygą. Taip pat priklauso dietologo konsultacija, kur gali užduoti visus tau rūpimus klausimus. Mano atveju buvo tiriama apie 300 produktų. Kiekvienas produktas turi balą, kuris parodo reakcijos stiprumą.

Rezultatai. Kaip jie pateikiami ir kokios mintys aplanko po to

Savo rezultatus gavau Gruodžio 23 d. Kaip ir įtariau – turėjau labai daug stiprių reakcijų. Gliutenas, pieno produktai ir kiaušiniai didžiausi priešai, taip pat daug ir kitų stiprių reakcijų. Pamenu, jog tą vakarą vykome į kalėdinį draugų susitikimą. Prieš jį su ašaromis akyse vaikščiojau parduotuvėje, žiūrėjau į prekes ir supratau, kad visko, ko noriu, man negalima. Po to Kūčios, Kalėdos. Na, galiu pasakyti tik tiek – šiais metais nepersivalgiau.
Po švenčių susitikome su dietologe. Jos komentarai – labai gerai, kad pasidariau tyrimą. Mano reakcijos milžiniškos. Pavyzdžiui, jei tam tikro produkto balas 60 – reakcija labai stipri, produkto reikia vengti bent metus. Mano atveju gliuteno balas – 60, karvės pieno ir jo produktų – 150, kiaušinio baltymo – 200. Na, patys suprantate. Šioje vietoje susidūriau su daug kritikų. “Ai, čia visiems kas pasidaro tas reakcijas gliutenui ir pieno produktams rodo, nesamonė”. Iš karto noriu paneigti. Tyrimą kartu darėsi ir mano sužadėtinis. Tai štai, jis netoleruoja briuselio kopūstų 🙂

Juokiuosi, jog praėjau visas skausmo stadijas – neigimas, pyktis, derybos, depresija, susitaikymas.

Neigimas. Ne ne ne taip negali būti. Gal čia nesamonė? Gal nekreipti dėmesio? Kokia aš būsiu maisto blogerė be šių pagrindinių ingredientų, kaip kepsiu pyragus be miltų, kiaušinių ir pieno?

Pyktis. Bl*t man negalima visko ką aš mėgstu. Būtent taip supykusi galvojau. Kodėl man taip turi būti?!

Derybos. Ok, gal ir galiu duoną pakeisti trapučiais. Hm bananas vietoje bandelės, gal ir išgyvensiu.

Depresija. O dieve, kodėl mano mėgstamiausioje užtepėlėje turi būti pieno miltelių? Kąąąąą, sojos padaže yra gliuteno? Amazing, tam kad iškepti keksiukus man reikia TIK 4 rūšių miltų. Ir taip be pabaigos. Kaskart parduotuvėje, kaskart ieškant receptų. Nuolat.

Susitaikymas. Yra kaip yra. Be to, noriu valgyt. Reikia prisitaikyti, išmokti ir žengti toliau. Pamažu netoleruotinus produktus pakeičia naujos, sveikesnės alternatyvos.

+ Dar viena stadija. Džiaugsmas. Atrodytų keista, tačiau galiausiai šie pokyčiai man suteikia tik vieną emociją – džiaugsmą. Visa ši situacija spyrė man į šikną, privertė išeiti iš savo komforto zonos ir tiesiog pažvelgti plačiau. Šiandien džiaugiuosi ne tik dėl žymiai geresnės savijautos, gražesnės figūros bet ir dėl kasdienių naujovių, įvairovės ir žinojimo, kad maitinuosi tikrai sveikai.

1.5 mėnesio po tyrimo. Kas pasikeitė?

Skausmai ir virškinimas. Per visa naujos mitybos laikotarpį skaudėjo vieną kartą ir labai silpnai. Pastarąsias kelias savaites jaučiuosi idealiai – to labai seniai nebuvo.

Bendra savijauta. Daug daugiau energijos. Anksčiau po pietų jausdavausi apsunkusi, be energijos. Dabar, žinoma, ne visada šokinėju, bet bendra savijauta tikrai geresnė, o energijos kiekis didesnis.

Svoris. Niekada nebuvau stambi. Mano svoris jau kelis metus nejudėjo ir laikėsi arti 60 ribos. Per mėnesį kažkur dingo 8 kg. Keista, net nepajaučiau ir tikrai nebadavau. Dietologės teigimu tai normalu, nes atsisakius netoleruojamų produktų išsivalo toksinai, pasišalina nereikalingi skysčiai. Taigi svoris sustojo ties 52 kilogramais ir jau porą savaičių nekinta.

Mityba. Atlikus tokį tyrimą akcentuojamas ne tik netoleruotinų produktų atsisakymas, bet ir rotacijos svarba. Galioja 4 dienų taisyklė – jei šiandien valgei vištieną, tai vėl ją valgyti derėtų tik penktą dieną. Todėl mano mityba tapo ne tik sveika ir subalansuota mano kūnui, bet ir labai įvairi. Daugiau daržovių, daugiau grūdinių kultūrų, daugiau žuvies, įvairi mėsa, daugiau vegetariškų / veganiškų patiekalų. Atradau labai daug naujų puikių produktų ir patiekalų, kurių niekada nebūčiau atradusi įsisukusi į savo kasdienį mitybos ratą. Mes visi esame per daug prisirišę prie savo mitybos įpročių. Rotacija labai svarbu kiekvienam, todėl raginu – pažvelkite plačiau, įsigykite naujų produktų, eksperimentuokite ir atraskite. Kitaip sakant, kai negali valgyti milkos, tai atrandi juodo šokolado skonį.

Nauja gyvensena. Pliusai ir minusai

Pliusai
Daug sveikesnė mityba
Didesnė įvairovė
Geresnė savijauta
Daugiau energijos
Gražios kūno linijos be papildomų pastangų

Minusai

Reikia planuoti. Neplanuojant būtų labai sunku. Aš savaitgalį suplanuoju mitybos planą visai savaitei, sudarau pirkinių sąrašą, apsiperku, pasiruošiu artėjančiai savaitei.

Reikia daugiau gaminti. Apsunko gamybos procesas. Kartais reikia pagaminti ne tik patiekalą bet ir kurią nors jo sudedamąją dalį.

Sunku restoranuose, svečiuose. Kai gamini pats – viskas aišku ir be problemų. O kai ne pats – arba sukeli nepatogumų arba lieki alkanas.

Aplinkinių požiūris. Ypač dažnai nesupranta vyresnės kartos atstovai, smerkia ir moko tikrųjų gyvenimo tiesų.

Kaina. Ne paslaptis, jog sveika mityba kainuoja. Mano pirkinių krepšelio kaina išaugo maždaug 30%. Nors tiesą sakant, pinigų visai negaila.

Finalizuokim

Visi man sako: Kristina, turbūt tau taip sunku. O aš sakau: baik tu, aš dar nei karto nevalgiau to paties patiekalo. Vienintelis dalykas, kurį turėjau padaryti: skirti tam laiko, domėtis, netingėti, išmokti, įsigilinti ir pakeisti senus įpročius naujais. Jei Tu taip pat turi minčių apie tokį tyrimą, reiškia turi ir pagrindą tokioms mintims. Nedvejok ir neatidėliok. Puikiai žinai, kad už gerą savijautą nėra nieko svarbiau.

 

Nuotrauka – Lina Jushke Photography.

37 komentarai “APIE MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMĄ

 1. Kristina, ar tai reiškia, kad dabar tavo receptuose rasim daugiau patiekalų be kiaušinių, glitimo ir kitų reikalų? 🙂 Čia klausimas su didele viltim!

   1. Sveiki.
    Atvede Dievas mane kur reikia🙏
    Liepos viduryje dariau irgi testa. Svoris nukrito 63-5kg,bet esu pilna energijos ir nebadauju,bet 2men ir jau truputi vargina,bet save sustabdau,kai kada nusizengus ir vel griebiuos nuo pirmadienio. Rezultatu dar laukiu,nes suprantu,kad tai dar trumpas laikas issivalyti lasteliu lygyje. Dekoju,kad esate,nes jusu patirtis ir receptai pades ir man,kazka gaminti naujesnio,nes ju duoti receptai tokie jau primityvus😅. Sekmes♥️

   2. Labao malonu girdėti ir sėkmės jūsų kelyje!❤️

   3. Kristina, kur jūs Klaipėdoje darėte maisto netoleravimo testą?

 2. Labai gaila, kad turite šiems produktams netoleravimą, bet smagu, kad yra žmogus iš kurio bus galima pasisemti idėjų, ką gaminti. Testo nesidariau, bet dariausi ekspermentą, tai kai atsisakiau gliuteno ir pieno produktų, tai po savaitės jaučiausi tobulai. Bet neatlaikiau, nes buvo per sunku, nes reikia galvoti ką gaminti. Turit iš ko pasisemti idėjų bus lengviau 🙂 tai su didžiausiu džiaugsmu lauksiu jūsų naujų receptų.

 3. Aš turėjau įtarimą, kad menkai toleruoju pieno produktus, pasidariau kraujo tyrimą, sako – viskas ok, toleruoji. Tačiau visiškai jo atsisakiau ir virškinimo problemų kaip nebūta.. Tai ir galvoju, ar čia hipochondriškai įsikalbėjau sau, ar tikrai geriau privengti to. Tiesa, virškinimas pagerėjo ir atsisakius mėsos (žuvį valgau), kavos ir alkoholio. Kažkaip galvoju, kad labai svarbu klausyti savo kūno, nelabai pergyvenu, kad kraujas rodo, jog laktozę toleruoju, su augaliniu pienu jaučiuosi daug geriau. 🙂 Bet kažkada būtų be galo įdomu atlikti ir tokį testą, kurį dareisi Tu, tad ačiū už išsamų aprašymą. 🙂

  Ir solidarizuojuosi dėl vyresnio amžiaus pamokytojų – aš jiems keista, kad negeriu alkoholio ir nevalgau mėsos, tai kai kokia nors tetulytė mokys kaip gyvent, pagalvok, kad Tu ne viena tokia, kurią vis moko ir moko. 😀

  1. Taip taip taip svarbiausia klausyti savo kūno! O tyrimo metu tiria ne laktozę, o pieno baltymą, tai skirtingi dalykai. Pvz aš negaliu vartoti ir lactose free produktų.
   O dėl pamokymų aš jau nebekreipiu dėmesio, taip lengviau! 🙂

   1. Kur geriausia darytis maosto netoleracimp testą Klaipėdoje?

 4. Kristina, o jūsų sužatėtinis netoleruoja TIK briuselio kopūstų??? Visą kitą jam galima valgyti?
  Aš vis svarstau, kad turbūt ir visiškai gerai besijaučiantis, sveikas žmogus pasidaręs maisto netoleravimo testą gautų atsakymą, kad netoleruoja pieno, kviečių ir kiaušinių….
  Ar dietologė jums sakė, kad po metų jums jau bus galima valgyti glitimo turinčių produktų?

  1. Laima, yra dar keli produktai kur jam kiek pakilęs balas, bet labai nežymiai ir ne jūsų išvardinti produktai. O šiaip išties daug kam tyrimas rodo netoleravimą šioms grupėms, bet juk yra ir balai, kurie nurodo netoleracijos stiprumą. Mano atveju balai buvo rekordiškai dideli, taigi dabar visai nesistebiu, kad savijauta pasitaisė. Kadangi mano balai milžiniški, o savijauta dabar ženkliai geresnė, nematau, kad grįšiu prie glitimo, kiaušinių, nors dietologė minėjo, kad galiu bandyti.

 5. Sveiki, Kristina. Apie maisto netoleravimo testus svarsčiau jau ilgai. Galutinio sprendimo priėmimas vis atidėliojimas dėl naujų faktų, išgirstų istorijų iš tų, kurie jau yra pasidarę šiuos testus. Visgi praėjo jau 6 mėnesiai, manau, kad tinkamas laikas pajusti ir ilgalaikius pojūčius. Ar vis dėlto esate patenkinta, kad pasidarėte šį testą? Kokių dar įžvalgų galėtume pateikti? Preziumuoju, kad vis dar laikotės jums pateiktų rekomendacijų 🙂
  Taip pat teko pastebėti, kad kraujo tyrimų centras Antėja siūlo daugiau mažiau analogišką testą, tik gamintojas skiriasi, o kaina gerokai mažesnė net nei Medicina Practica klinikoje. Galbūt jums teko girdėti/domėtis ir apie šį siūlomą variantą, kai ieškojote klinikos, kurioje pasidaryti testą?

  1. Sveiki,
   Aš taip pat buvau prisiklausiusi įvairių istorijų, bet mano situacija buvo tokia, kad nusprendžiau išbandyti. Ir tikrai nesigailiu. Po pusės metų galiu pasakyti taip: didieji skausmai liovėsi, buvo stiprių stresinių situacijų ir tuomet suskausdavo, bet ne itin stipriai. Svoris pradžioje nukrito ir dabar laikosi labai stabiliai. Rekomendacijų laikausi, bet atradau kas man kenkia stipriai, o kas nelabai. Pvz glitimo ir kiaušinių sąžiningai vengiu, bet nuo saikingo pieno produktų vartojimo nieko nebūna. Pristaikiau ir gyvenu be didelių rūpesčių. Mano didžiausia bėda pilvo skausmai tikrai sumažėjo, todėl tikrai nei kiek nesigailiu.
   Dėl Antėjos negaliu komentuoti, neturiu jokios informacijos. Dėl ImuPro esu tikra, dariausi ne aš viena pažįstamų rate ir visū rezultatai individualūs.

 6. Meniu minite grūdines kultūras, kaip mitybos įvairovę, tačiau jei be gliuteno tai kiek jų? Grikiai ir kynva?

 7. As taip pat dariausi si testa, labiausiai netoleruoju karves pieno, kefyro, kiausiniu, glitimo. Tad laukiu daugiau receptu be siu produktu 🙂

 8. Nesiduokite kvailinamos su šitais šarlataniškais testais. Nėra jokių įrodymų, kad šie testai gali nusakyti maisto netoleravimą. Ir šie testai nėra pripažinti nei JAV nei ES. Jei nors kiek save gerbiate, pasiskaitykite čia: https://sciencebasedmedicine.org/igg-food-intolerance-tests-what-does-the-science-say/ , kur informacija yra pagrindžiama faktais su šaltiniais.

  Turėjome tokią bendradarbę, kuri irgi buvo pasinešusi ant sveikos mitybos, darėsi testus, “sveikai maitinosi”. O tada vieną dieną dėl nusilpusio organizmo tiesiai iš darbo išvežė su greitąją.

  1. Žinote, ponia Ilona, galėčiau tiesiog ištrinti jūsų komentarą, bet netrinsiu, tegul mano skaitytojai pamato įvairių nuomonių. Pasakysiu Jums tiek – Jūsų požiūris siauras ir atgyvenęs. Lyginate situacijas nežinodama jokių aplinkybių – galbūt mano ir jūsų kolegės mityba skiriasi kaip diena ir naktis? Galų gale, tai ką vadinate šarlatanišku tekstu – mane išgelbėjo nuo beprotiškų skausmų. Grįžkite į naujienų portalus, kur turbūt dažniausiai komentarus ir rašote, mano bloge nėra vietos negatyvui ir tamsai.

 9. Labai dziagiuosi, turesiu bloga is kurio galesiu viską aklai gaminti 😀 nereiks galvoti, ką ismesti, kuo pakeisti, viskas tiks ir man :)!

 10. Laba diena, neseniai man gydytojos gastroenterologas paskyrė metų laiko dietą be gliuteno – glitimo (aisku tai tas pats bet visgi). nes tiriant Cialiakija vienas iš testu buvo teigiamas. Esu nusipirkus pora knygų su receptais be gliuteno, bet ten dauguma saldėsiai. Ieškodama kažko įvairesnio radau jūsų puslapi jis mane sudomino ir “užkabino”. Radau toki sakiny kad ..”Teisingos sudėties duonos pavyzdys: “Agotos” viso grūdo duona. ” tai man kaip šioje srityje visiškai naujokei ar gerai supratau sergantiems Celiakija kuriems yra paskirta tokia dieta galima vartoti Agotos duoną?

 11. Nors p.Ilona parašė kažkaip pagiežingai, visgi pritariu esmei – šie tyrimai neparodo nieko. Jums pasidarė geriau- gal dėl saviįtaigos, gal tikrai tyrimas pataikė kelis produktus, kurie Jums netinka ( nes tokie produktai egzistuoja, tai įmanoma nustatyti pačiam, tik reikia laaabai daug laiko ir kantrybės pradedant valgyti vos kelis produktus, ir tada po vieną pridedant labai palaipsniui).
  Ir tas yra nuostabu, kad Jums geriau!Nes gera savijauta – pakankamas bet kokios priemonės rezultatas!
  O šiems tyrimams yra daryti kiti tyrimai – to paties žmogaus kraujas (paimtas vienu kartu) buvo padalintas į dvi dalis ir ir tirtas toje pačioje laboratorijoje. Rezultatai skyrėsi. Tai kartojo ne kartą, ir tai pasitvirtino. Tiesiog gali būti, kad tarp tyrime pažymėtų ‘blogų’ produktų yra ir puikiai Jums tinkančių. Ir atvirkščiai.
  Taip, aš medikė, ir taip, mano šeimoje yra žmogus, kuris lygiai taip pat vargo. Dabar jau esam ties finišo tiesiąja – išsiaiškinom, kas netinka.

 12. Sveiki, ačiū Jums, Kristina, už savo papasakotą istoriją, kuri mane įkvėpė nebekentėti nuo jau 2 metus trunkančio kasdienio dujų kaupimosi ir energijos nebuvimo. Pastarieji du metai buvo košmariški, atrodo norėjosi būti tik namie dėl šių nemalonių negalavimų.
  Pasidariau maisto netoleravimo tyrimą. Labiausiai netoleruoju vištos kiaušinio baltymo, žemės riešutų, kavos, česnako, banano ir kt. Dar tik antra diena kaip nevartoju šių produktų, tačiau jau galiu pasigirti geresne savijauta 😇
  Turiu klausimą, ar Jūs kreipėte dėmesį ant produktų etikečių užrašytus netoleruojamų produktų pėdsakus? Pavyzdžiui aš netoleruoju žemės riešutų, tad žemės riešutų sviestą norėčiau pakeisti į migdolų sviesta, tačiau jame yra žemės riešutų pėdsakų 😥

  1. Sveiki, labai džiaugiuosi, kad buvo naudinga ir linkiu pamiršti blogą savijautą. O į pėdsakus tikrai neverta kreipti dėmesio, tai labiau aktualu rimtai alergiškiems asmenims, o netoleruojant nuo tokio kiekio (tiksliau galimų pėdsakų), nieko neturėtų būti, tad drąsiai rinkitės migdolų ar kt riešutų sviestus!

  2. Valentina, norėjau paklausti kokioje klinikoje darėtės testą. Nes svarstau apie kelias klinikas ir negaliu apsispręsti 😉 Iš anksto dėkoju už atsakymą.

 13. Super aprasyta. Dievinu zmones kurie nekemsa betko. Netoleruoju kiausinio.

 14. Skaitydama pradžią pagalvojau, kad apie manę parašyta, tik mano atveju diagnozė buvo kita – dirglios žarnos sindromas (Dažnas perfekcionistų ir “aš žinau kaip jums reikia gyventi” specialistų palydovas. Tokiems dažnai skauda skrandi, o tyriant nieko neranda) Jokie testai ir mitybos nepadeda, tik vaistų nuo nerimo kursas.

 15. Laba diena, p. Kristina, neseniai atlikome savo 8 metų dukrai 100 maisto produktų netoleravimo testą, dėl įtarimo, jog yra netoleravimas kazeinui ir gliutenui, dėl nuolatinų odos bėrimų. Tiesa testas buvo pigus su akcija kainavo apie 100 eur. Testas jeigu neklystu buvo atliktas berods Alergomedica. Testas parodė, jog yra nestipri reakcija kazeinui, skalėje buvo įvertinta tik vienetu iš maksimaliai galimų penkų balų, tačiau pačiam pienui jokio isijautrinimo nerodė? Glitimui ir kiaušiniui taip pat buvo priskita 0 balų.
  Kaip gali būti, jog glitimui rodo įsijautrinimą, o pačiam pienui kur yra didelis kiekis šio baltymo kazeino nerodo įsijautrinimo? Ar tai gali būti dėl nebrangaus testo ar galbūt priežastys gali būti ir kitos?
  Dėkoju Jums iš anksto už savo nuomonę

  1. Sveiki, Ryti, deja aš tikrai neturiu reikiamų žinių, kad galėčiau atsakyti. Ko gero medikai, mitybos specialistai ar dietologai galėtų pagelbėti.

 16. Butu idomu suzinoti, kaip pasikeite mitybe ilgoje perspektyvoje ty ar vis dar laikotes tyrimo rekomendaciju? Galbut pavyko keleta produktu ir susigrazinti?

Leave a Reply