APIE BALANSĄ: MITYBA | MIEGAS | JUDĖJIMAS

Pastaruoju metu labai daug galvoju apie balansą ir stengiuosi juo apsupti savo gyvenimą. Manau, kad tokias mintis paskatino dėl maisto netoleravimo tyrimo pakitusi mityba, kurios šiai dienai negalėčiau pavadinti labai sveika, tačiau subalansuota tai tikrai. Stipriai pagerėjusi savijauta išties privertė pažvelgti į savo gyvenimo tempą ir būdą kritiškiau.

Man atrodo, kad gera savijauta (o kartu ir laimingas gyvenimas) susideda iš balanso šiose srityse: mityba, miegas, judėjimas. Anksčiau aš visada jausdavausi gerai – ir persivalgiusi, ir alkana, ir po vakarėlio, ir po nemigos nakties, ir be sporto, ir pervargusi. Tačiau dabar (negi čia metai kalti, juk dar tik 27?!) vis sunkiau pakeliu nukrypimus nuo normos, organizmas reikalauja savo rutinos. Aptarkime detaliau.

Mityba – stiprioji mano pusė, į kurią balansą įvesti nebuvo taip jau ir sunku. Stipriai padėjo meniu planavimas ir įvairovė mityboje. Sekmadieniais visada susiplanuoju artėjančios savaitės meniu, apsiperku maisto, pasigaminu savaitės paruoštukų. Dažniausiai mano savaitės meniu sudaro šias kategorijas atitinkantys patiekalai: augalinės kilmė (veganiškas), lengvas patiekalas (salotos / sriuba), mėsa, žuvis ir cheat day (kai leidžiama beveik viskas! Pasiekusi balansą mityboje jaučiuosi daug energingesnė nei anksčiau, nebekankina pilvo skausmai, bendra savijauta tikrai daug geresnė.

Miegas – oi, miegas, tai tema, kuri šiuo metu man kelia daugiausiai nerimo. Esu nerimatuoja iš prigimties, jaudinuosi dėl visko, o tada jaudinuosi, kad jaudinuosi. Nerimo sukelta nemiga mane kankina jau gerus metus. Situaciją pagerino prisijaukinta miego rutina, taip pat dabar skaitau Gregg D. Jacobs knygą “Pamirškite nemigą” ir vykdau knygoje aprašytą šešių savaičių programą, kuri moko suformuoti teisingus vakaro įpročius, keisti požiūrį, nuraminti nerimą. Knyga tikrai labai gera, tai tikiuosi pabaigus programą pagerės ir mano miego situacija. Dar labai įdomus dalykas – miego fiksavimas. Aš naudojuosi Fitbit laikrodžiu – jis analizuoja nakties miegą ir detaliai parodo, kiek laiko praleidau konkrečiose miego stadijose, kaip atrodė visos nakties miegas. Tai ne tik labai įdomu, bet ir tikiu, kad padės mano kovoje su nemiga, nes dabar galiu analizuoti kaip miegojau po konkrečios dienos įvykių, kokie vakaro ritualai padeda miegoti giliau ir t.t. Tikiu, kad tai man padės formuoti elgseną, kuri leidžia ne tik lengviau užmigti, bet miegoti kokybiškiau. Beje įdomus faktas, jau buvau daug kur skaičiuosi, kad alkoholis vakare leidžia lengviau užmigti, bet jo dėka gilioje miego stadijoje praleidžiame daug mažiau laiko – mano Fitbit laikrodis patvirtino šią hiptezę, gilaus miego tokiu atveju gaunu vos 15 procentų vietoje 25 įprastų.

Judėjimas – dar viena sritis, kurioje balanso man išties trūksta. Pavyzdžiui, kai visą dieną praleidžiu prie kompiuterio, pati jaučiu, kaip užsisėdėjau, kad skauda nugarą, tampu tingi ir irzli, užmigti po tokių dienų man labai sunku. Tad išsikėliau tikslą – nueiti bent jau 7 tūkstančius žingsnių (maždaug 5 kilometrai) ir bent 30 minučių per dieną praleisti aktyviai. Labai džiaugiuosi, kad neblogai sekasi prisijaukinti jogą ir pilatesą, kurį pradėjau lankyti nuo naujųjų metų po beveik 7 metų gyvenimo VISAI be sporto. Radau nuostabiausią jaukią studiją Downtown Yoga. Taigi bent du kartus per savaitę sportuoju, o kai to nedarau, mano Fitbit laikrodis labai padeda – ne tik skaičiuoja žingsnius ir aktyvias minutes, bet ir subtilia vibracija primena, kad per daug užsisėdėjau ir metas pajudėti. Ir visai nebūtina bėgioti ar stumti štangą – bent jau man pilnai užtenka tiesiog pakilti nuo kėdės, išeiti su Beiliuku pasivaikščioti ir pažaisti su sniego gniūžtėmis, arba pasitvarkyti namus – dviguba nauda!

Papasakokite komentaruose – ar Jums reikalingas balansas ir rutina kasdienybėje? Jei taip, kokie Jūsų laimės komponentai? P.S. Nuotraukoje žemiau aš apsikabinusi savo didžiausią laimės dalį!

Balansas1

6 komentarai “APIE BALANSĄ: MITYBA | MIEGAS | JUDĖJIMAS

  1. Perskaičiusi straipsnį, pradėjau dar labiau ilgėtis to balanso. Su vyru šiuo metu keliaujame dviračiais. Iš Lietuvos atmynėme iki Indijos. Šioje kelionėje man be galo sunku išlaikyti balansą. Ir nors sporto turime per akis, maisto planavimas yra sunkioji dalis. Juo labiau, kad būnant kitoje šalyje norisi išbandyti šalies virtuvę, kuri nevisada yra sveika. Planuojame vis dar keliauti kurį laiką, bet jau nekantrauju, kol galėsiu išnandyti jūsų receptus!

  2. Man balansas, rutina ir kontrolė (dažnai perdėta) suteikia saugumo jausmą. Padeda tvarkytis su savo nerimu ir įsivaizduoti, kad valdai padėtį. Noriu tvarkos savo galvoj ir aplinkoj. O bet tačiau ta yra neįmanoma, kai aplink maži žmonės, seni žmonės, paaugliai, daug atsakomybių. Tada ateina suvokimas – iliuzija, kad valdau savo gyvenimą ir yra iliuzija (ir dar egoizmas… bla bla, plati tema). Sekanti stadija – išmokti gyventi kai balanso ir rutinos negali sau leisti.

  3. Gal galite pasufleruoti, kur įsigijote tokią puikią didelę pintinę (kaip nuotraukoje)? Mano vaikų žaslams susidėti labai tiktų 🙂

Leave a Reply