DUONA VS TRAPUČIAI | IR SKREBUČIŲ SU KREMINIU OMLETU RECEPTAS
Ar sveika valgyti trapučius, juos rinktis vietoje duonos? Tai klausimas, kurio iš jūsų sulaukiu ypač dažnai. Informacijos šia tema internete labai daug, vienuose straipsniuose pabrėžiama trapučių nauda, kituose – žala, tas pats ir su duona. Tad šiandien noriu paprastai paaiškinti, kokie yra duonos ir trapučių privalumai ir trūkumai bei kokius produktus geriausia rinktis.
DUONA VS TRAPUČIAI
GAMYBOS BŪDAS | Trapučiai gaminami grūdus veikiant itin aukštoje temperatūroje – tokiu būdu jie spraginami. Deja, tokios gamybos metu yra prarandamos grūdo naudingosios medžiagos ir skaidulos. Tuo tarpu kepant duoną naudingųjų medžiagų kiekis priklauso nuo naudojamų miltų, sėklų ir priedų.
SOTUMAS | Sotumo jausmas pavalgius labai priklauso nuo produkto glikeminio indekso. Kuo jis didesnis, tuo labiau padidėja gliukozės kiekis kraujyje, o mes tuo greičiau išalkstame. T.y. Kuo mažesnis produkto glikeminis indeksas, tuo sotumas ilgesnis. Pavyzdžiui, viso grūdo miltų duonos glikemijos indeksas yra apie 50, batono apie 70, o trapučių apie 90.
MAISTINĖS SAVYBĖS | Nors pažiūrėjus į trapučių sudėtį ji atrodo gana pavyzdingai, t.y. tik kruopos ir druska, tačiau gamybos būdas nulemia tai, jog maistinių savybių ir naudos trapučiuose beveik nėra. Kalbant apie duoną, maistinės savybės ir naudingosios medžiagos priklauso nuo jūsų pasirinkimo. Jei rinksitės batoną su daug cukraus, maistinė vertė nebus didelė, bet renkantis viso grūdo miltų duoną su nedideliu cukraus kiekiu ir sėklomis, gausite daug naudingųjų medžiagų.
GLIUTENO NETOLERAVIMAS | Trapučiai yra išeitis ir alternatyva duonai esant sveikatos sutrikimams – gliuteno netoleravimui, celiakijai. Lyginant trapučius su parduotuvėse parduodama duona be gliuteno, rinkčiausi trapučius, nes GF duonos sudėtis yra baisi. Kitas dalykas, jei GF duoną perkate specializuotuose kepyklėlėse arba kepate patys, tokiu atveju ir GF duona gali būti maistinga.
IŠVADA | Trapučiai yra išeitis tiems, kas negali vartoti duonos – tai yra alternatyva, o ne rekomenduotinas produktas. Su jais galima sukurti maistingus sumuštinius, bet tokiu atveju reikia labai stipriai pasistengti su maistingais priedais. Trapučiai neturėtų būti vartojami dideliais kiekiais ar kaip užkandis — tai produktas, neturintis didelės maistinės vertės. Lygiai taip pat didelės maistinės vertės neturi ir tam tikra duonos produktų dalis, t.y. duona, pagaminta iš baltų valytų miltų, su daug cukraus, be sėklų ir kitų naudingų priedų. Tuo tarpu geros sudėties duona yra nepalyginamai geresnis produktas, kurį turėtų rinktis kiekvienas, neturintis sveikatos problemų dėl gliuteno. Kaip išsirinkti teisingos sudėties duoną esu detaliai aprašiusi čia, paskaityti ir išmokti tai privalo kiekvienas savo sveikata besirūpinantis žmogus. Duona yra kasdienis, dažnai naudojamas produktas, išmokus išsirinkti kokybišką produktą ir maitinsite ne tik savo alkį, bet ir kūną.
Na o dabar sveikas, maistingas ir labai skanus skrebučių su ožkos sūriu ir kreminiu omletu receptas.
Reikės:
- 2 gabalėlių viso grūdo miltų duonos | Naudojau Vilniaus duonos “Urtės”
- 1 skiltelės česnako
- 2 v.š. tepamo ožkos sūrio
- 1 v.š. sviesto | Arba aliejaus, ghee
- 2 kiaušinių
- Druskos, pipirų
- Mėgstamų daigų | Naudojau porų daigus
Gaminame:
- Duoną dedame į 180 laipsnių orkaitę ir paskrudiname 4-5 minutes,
- Kol duona skrunda, paruošiame kiaušinius: indelyje juos išplakame su druska ir pipirais. Keptuvėje išlydome sviestą, nustatome vidutinę ugnį. Kai sviestas jau burbuliuoja, supilame plaktus kiaušinius ir visą laiką mentele keptuvėje maišom nedidelius ratukus. Kai kiaušiniai atrodo jau beveik iškepę, bet dar vos vos skysti – patraukiame nuo ugnies – jie baigs gamintis jau nuo esančio karščio. Toks kepimo būdas labai greitas, svarbu neperkaitinti kiaušinių, gamyba užtruks ne daugiau kaip 2 minutes.
- Apskrudusią duoną įtriname česnaku, tepame ožkos sūrio, dedame kiaušinius ir daigus.
Šis receptas sukurtas bendradarbiaujant su “Vilniaus Duona”.