UKRAINIETIŠKI BARŠČIAI
Sriubų sriuba! Ukrainietiški barščiai tikrai įeina į mano mėgstamiausių sriubų penketuką. Soti, jauki, šildanti ir labai skani – būtent apie tokias sriubas žmonės sako, kad jos pamaitina kūną ir sielą. Man regis taip ir yra.
Kiekviena gera sriuba prasideda nuo sultinio. Išvirtas su kaimiškos vištos kaulais ir ekologiškomis daržovėmis, sultinys yra aukso vertės mūsų sveikatai. Bėda tik, kad kaimiškos vištos gauti sudėtinga, todėl labai džiaugiuosi atradusi ekologiškų produktų iš ūkininkų Rupūs miltai parduotuvę. Čia randu ir kaimiškos vištos, ekologiškos mėsos, naminių kiaušinių, sezoninių ekologiškų daržovių ir visa tai tiesiai iš ūkininkų atkeliauja man į namus. Rupūs miltai parduotuvė įsikūrusi Kaune, tačiau produktai pristatomi Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Ukmergėje.
Naudinga žinoti, kad ekologiškus produktus atskirti nuo įprastų padės ‘Žalio lapo’ simbolis (iš baltų žvaigždučių žaliame fone suformuotas lapas yra Europos Sąjungos ekologinės gamybos logotipas) bei Lietuvos nacionalinis ženklas su užrašu „Ekologinis žemės ūkis“. Tai reiškia, kad produktai yra sertifikuoti pagal ekologinę gamybą reglamentuojančius teisės aktus, jų auginimo ir gamybos procesas yra prižiūrimas.
Jei turite galimybę, labai rekomenduoju sriubą gaminti naudojant naminį sultinį. Tačiau jei laiko ir noro naminiam sultiniui nėra, sriuba bus skani ir į pagalbą pasitelkus seną gerą ‘kubelį’.
NAMINIS VIŠTOS SULTINYS
Daug kas baiminasi ilgo sultinio virimo laiko. Šioje vietoje noriu pabrėžti, kad realiai darbo su sultiniu yra 10 – 15 minučių, o toliau jau paliekam puodą virti ir pamirštam kelioms valandoms.
Reikės:
- Vištos nugarinių dalių | Geriausia – kaimiškos | Tinka ir kitos dalys su kaulais | Tai gali būti likę keptos vištos kaulai
- 3 morkų
- 2 saliero stiebų
- 1 geltonojo svogūno
- 6 česnako skiltelių
- Druskos
- Juodųjų pipirų
- Lauro lapų
- Vandens
Gaminame:
- Vištos kaulus užpilame vandeniu tiek, kad apsemtų, ir užverdame. Užvirusį vandenį nupilame, vištieną nuplauname. Jei naudosite keptos vištienos kaulus, tuomet šį žingsnį praleiskite ir eikite tiesiai prie antrojo.
- Į puodą dedame apvirtą vištieną (arba jau keptos vištienos kaulus), morkas, salierus, svogūną su lukštais ir česnakus. Galite pridėti ir kitų daržovių.
- Beriame šaukštelį druskos, kelis lauro lapus, keletą juodųjų pipirų.
- Užpilame vandeniu – tiklsus vandens kiekis nėra svarbus, tiesiog kad viską apsemtų ir būtų kuo daugiau.
- Užverdame. Kai vanduo užverda, sumažiname ugnį, kad vanduo vos burbuliuotų ir verdame uždengus dangčiu mažiausiai 2 valandas. Kuo ilgiau virsite, tuo geriau. Aš dažniausiai verdu 3 – 4 valandas.
- Jei matote, kad nemažai vandens nugaravo, jo visada galite papildyti virimo eigoje.
- Išvirusį sultinį perkošiame per sietelį.
Sultinį galima suporcijuoti ir užšaldyti vėlesniam naudojimui. Jei ant vištos kaulų po virimo liko mėsos, aš su dažniausiai gaminu tokias vištienos salotos sumuštiniams.
UKRAINIETIŠKI BARŠČIAI
Reikės:
- 100 g baltųjų pupelių
- 15 g džiovintų baravykų
- 2 vidutinio dydžio burokėlių
- 2 morkų
- 1 svogūno
- 3 skiltelių česnako
- 1 saliero lapkočio
- 1/2 raudonosios paprikos
- 3 kopūsto lapų
- 100 g rūkytos šoninės
- 1,5 l sultinio
- 2 vidutinio dydžio bulvių
- 2 v.š. pomidorų padažo
- 2 v.š. obuolių sidro acto
- 1 a.š. druskos
- Šviežių krapų
- Grietinės | Patiekimui
Gaminame:
- Pupeles užmerkiame porai valandų ir išverdame. Arba galite naudoti konservuotas pupeles.
- Užmerkiame džiovintus baravykus maždaug valandai.
- Burokėlius ir morkas sutarkuojame šiaudeliais arba stambia burokine tarka, svogūną, salierą ir papriką susmulkiname mažais kubeliais. Kopūstus supjaustome plonomis juostelėmis.
- Į puodą, kuriame galima ir kepti, arba keptuvę dedame šoninės kubelius ir pakepiname keletą minučių, kol šoninė apskrunda ir išskiria riebalus. Tuomet suberiame tarkuotus burokėlius ir kepiname apie 7-8 minutes. Suberiame morkas ir kepiname dar kelias minutes. Apkepusias daržoves atidedame.
- Į puodą pilame šiek tiek aliejaus ir kelias minutes apkepiname svogūno, saliero ir paprikos kubelius, įtarkuojame česnaką, kepiname dar minutę. Suberiame kopūstą ir kepiname dar kelias minutes.
- Į puodą grąžiname apkeptus burokėlius su morkomis, beriame mirkytus baravykus, bulvių kubelius ir užpilame sultiniu. Verdame apie 20 minučių – kol bulvės išverda.
- Į sriubą sudedame pupeles, pomidorų padažą, pilame actą, beriame druskos ir gerą saują smulkintų krapų, verdame sriubą dar kelias minutes.
- Patiekiame su grietine.
Reklama sukurta bendradarbiaujant su Rupūs miltai, rėmėjas LR Žemės ūkio ministerija.