
Aš labai mėgstu falafelius. Man tai vienas skaniausių, o gal net ir pats skaniausias augalinės kilmės (veganiškas) patiekalas iš avinžirnių. Internete galite rasti gana daug įvairių falafelių variacijų ir teisingos gamybos “taisyklių”, bet aš noriu pasidalinti receptu, kuris be jokio vargo pavyksta kiekvieną kartą.
Gaminant falafelius dažniausiai kyla du klausimai. Pirma, ar gamybai tinka konservuoti avinžirniai. Mano atsakymas – taip. Originalus falafelių receptas reikalauja mirkytų (ne virtų) avinžirnių. Rezultatas pavyksta puikus, bet reikalauja tikrai ilgo mirkymo laiko (per naktį), todėl toks gamybos procesas ne visada patogus. Naudojant konservuotus avinžirnius rezultatas tekstūros prasme šiek tiek prastesnis, bet skonis puikus, o gamyba greita ir patogi. Antra, ar būtinai falafelius gruzdinti aliejuje? Mano nuomone, falafelius galima kepti ir orkaitėje arba keptuvėje, bet būtent gruzdinimas aliejuje suteikia ypatingą tekstūrą, kai falafelių išorė – traški, o vidus – minkštas. Puikiai suprantu, kodėl gruzdinimas aliejuje kelia neigiamų minčių, tačiau saikingas gruzdinto maisto kiekis neturėtų gąsdinti, jei žinosite kelias taisykles. Gruzdinant svarbiausia pasirinkti tinkamą aliejų. Jis privalo turėti aukštą degimo temperatūrą. Tai svarbu dėl to, kad kepimo procese neišsiskirtų toksinai. Dėl šios priežasties nevertėtų gruzdinti, pavyzdžiui, alyvuogių aliejuje, nes jo degimo temperatūra yra žema. Vienas iš geriausių variantų būtent kepimui ir gruzdinimui yra saulėgrąžų aliejus, nes jis turi ypatingai aukštą degimo temperatūrą. Kad ir kokios rūšies būtų aliejus, visada svarbu atsiminti, kad geriausias pasirinkimas yra šalto spaudimo ir nerafinuotas aliejus. Deja, parduotuvių lentynose saulėgrąžų aliejus dažniausiai būna rafinuotas. Jei norite tikrai kokybiško aliejaus būtent kepimui ir gruzdinimui, kuo nuoširdžiausiai rekomenduoju “Bionaturalis” ekologišką, šaltai spaustą, nerafinuotą saulėgrąžų aliejų, kuris pagamintas iš aukščiausios rūšies High Oleic saulėgrąžų. Jei abejojate manimi, tuomet patikėkite žaliojo rakto skylutės ženklinimu – būtent juo puošta produkcija yra sveikatai palankiausi. Šis aliejus yra dviejų rūšių – šviesus bekvapis ir tamsesnis ryškaus saulėgrąžų skonio ir kvapo. Asmeniškai aš prioritetą teikiu bekvapiui aliejui, nes man patinka, kai aliejaus aromatas nejaučiamas patiekaluose. Bet tai visiškai skonio reikalas! Na ir paskutinė taisyklė – net ir naudojant kokybišką aliejų, po gruzdinimo maistą būtinai dėkite ant popierinių servetėlių, kurios sugers riebalų perteklių.

Falafeliams reikės:
- 1 skardinės (400g) konservuotų avinžirnių | Arba 12+ valandų mirkytų avinžirnių + 4 v.š. vandens
- 1 svogūno | Jei nemėgstate – praleiskite
- 2 skiltelių česnako
- Saujos žalumynų | Naudojau petražoles, kalendras, krapus
- 2 v.š. sezamo sėklų
- 1 a.š. malto kumino
- 1/2 a.š. druskos
- 1/4 a.š. pipirų
- 2 v.š. miltų | GF versijai – kukurūzų miltų
- “Bionaturalis” saulėgrąžų aliejaus gruzdinimui
Gaminame:
- Jei naudosite mirkytus avinžirnius, avinžirnius užmerkite mažiausiai 12-ai valandų. Tokiu atveju gaminant falafelius papiltomai įpilkite vandens. Jei gaminsite iš konservuotų avinžirnių, šį žingsnį praleiskite.
- Į maisto smulkintuvą dedame avinžirnius, smulkiai pjaustytą svogūną ir česnaką, smulkintus žalumynus, sezamo sėklas, prieskonius ir miltus.
- Triname viską kelias minutes, kartas nuo karto nubraukdami kraštuose susikaupusius produktus. Galutinė tekstūra turi būti labai mažais trupinėliais, o ne vientisa masė.
- Rankomis formuojame rutuliukus, juos prieš kepimą 1 valandą palaikome šaldytuve.
- Į gilesnį puodą pilame aliejų. Jo reikia tiek, kad pilnai apsemtų falafelius. Įkaitiname aliejų.
- Į įkaitintą aliejų dedame po keletą falafelių, kad kepdami per daug nesiliestų tarpusavyje. Gruzdiname kol falafeliai gražiai paruduoja, apie 5 minutes.
- Iškepusius falafelius perkleiame ant popierinių rankšluosčių, kurie sugers riebalų perteklių.
Paruoštus falafelius galima valgyti visaip! Su jais pavyks kuo puikiausios salotos ir kruopų – daržovių bowls’ai. O nuotraukose matote man skaniausią variantą: pita su tzatziki padažu, falafeliais, agurku ir marinuotais raudonaisiais kopūstais.

Reklama sukurta bendradarbiaujant su “Bionaturalis”.
Atrodo super! Jau rytoj gaminsiu. 😊 Ar konservuotus avinžirnius į maisto smulkintuvą dėti su visu skysčiu?
Sveiki, be skysčio. Skanaus!
Neišpilkite skysčio. Iš nuo konservuotų avinžirnių likusio skysčio galima pasigaminti labai skanų majonezą!
Tikra tiesa, google aquafaba ir rasite labai daug panaudojimo būdų to skysčio 🙂
Sveiki,
O jei pilsiu is skardines avinzirinius, pilti be skyscio? Nes mano blenderyje kazkaip pastringa jei be skyscio, dregmes truksta ir nebesisuska:( Aciu.
Be skysčio. Pastringa pas visus, reikia kartas nuo karto sustoti ir nukrapštyti masę vis nuo kraštų. Su skysčiu pilant bus per daug šlapi, arba prireiks daug daugiai miltų 🙂
sveiki, kaip gaminimo procesas pasikeičia, jeigu kepama bus orkaitėje? taip pat, ar galima falafelius dėti į šaldymo kamerą? kaip pasiruošti jų iš anksto: pakepti trumpai, o prieš vartojimą vėl kepti? ačiū!
Kepant orkaitėje formuokite ne rutuliukus, o plokščius kotletukus, juos aptepkite aliejumi ir kepkite 200 laipsnių orkaitėje 25 min, viduryje apverskite. Šaldyti galima drąsiai. Iškepkite pilnai, atvėsinkite ir į šaldiklį. Vėliau atšildyti galime mikrobangėje, keptuvėje arba orkaitėje.
Kiek sausú avinžirniú, jeigu mirkyti?
Sveiki, apie 200 g.
Sveiki! O ar mirkytus avinzirnius reikia pirma isvirt?
Ne, reikia tik išmirkyti 🙂
Skaniai gavosi, tik jie man kepant sutrūko visi.. kodėl galėjo taip gautis?
Greičiausiai masė buvo kiek per šlapia ir pritrūko miltų.
Sveiki,
Ar galima vietoj sezamo deti tahini (sezamų pastos)? Ačiū
Sveiki, taip, galite gardinti tahini pasta, arba galima tiesiog praleisti sezamą:)
Sveiki 🙂 jau pasimečiau informacijos sraute. Randu, jog kepimui/virimui tinkamiausias yra rafinuotas aliejus, kadangi jo degimo temperatūra aukščiausia. Kaip yra iš tiesų? 🙂
Sveiki. Visų pirma, degimo temperatūra priklauso nuo aliejaus rūšies. Pvz alyvuogių ar linų sėmenų aliejaus degimo temp žema, o saulėgrąžų aukšta. Toliau jau taip, galima rinktis tarp rafinuoto ir nerafinuoto. Rafinuoto degimo temperatūra aukštesnė, bet jis nebeturi naudingųjų medžiagų. Mano patarimas kuo dažniau rinktis nerafinuotą aliejų – iš nerafinuotų kepimui tinka kokosų aliejus, saulėgrąžų aliejus, taip pat ir ghee sviestas puikus variantas.
Avinžirnius mirkiau daugiau nei 24 valandas, bet iškepus falafelius jie gavosi tokie kietoki ir sunkiai kramtomi. Čia taip turi būti, ar kažką ne taip padariau? Skonis tai super, bet tas kietumas truputį erzina.
Ne, taip neturėtų būti, dėl kažkokios priežasties, panašu, kad avinžirniai ne pilnai išmirko.
Ar galima naudoti ne paprastus ar kukuruzų miltus o maniokos arba tapiokos miltus?
Tiesą sakant neteko bandyti, bet manau vislas būtų puikiai 🙂