VISKAS APIE SULTINĮ | KAIP GAMINTI IR KUR NAUDOTI
Golden liquid (auksinis skystis) – taip vadinamas tikras, geras, ilgai iš kaulų virtas sultinys. Sakoma, kad jis gydo sielą ir kūną ir tai nėra tik gražūs žodžiai. Jis gerina žarnyno veiklą, mažina sąnarių skausmus, stiprina imuninę sistemą ir kovoja prieš uždegimus (sakoma, kad peršalus veikia daug geriau nei arbatos!). Pirmas dalykas, kurį darau susirgus – verdu sultinį, tai mano auksinė taisyklė.
Tikras sultinys yra tas, kuris verdamas ilgai, iš kaulų, mėsos ir daržovių, o sušalus virsta drebučiais. Kadangi sultinio gamyba užima nemažai laiko, aš labai mėgstu jo virti daugiau. Dalį panaudoju sriubai, o likusią dalį suporcijuoju ir užšaldau. Tokiu būdu visada turiu nepaprastai naudingo produkto po ranka.
Labiausiai mėgstu virti vištienos sultinį, o pats skaniausias jis pavyksta verdamas iš keptos vištienos kaulų. Todėl kai kepu visą viščiuką kaulų su mėsos likučiais jokiu būdu neišmetu – dedu į šaldiklį, o kai ateina laikas – verdu skaniausią sultinį.
Tam, kad sultinys pasižymėtų gydomosiomis savybėmis be jokios abejonės svarbu naudoti geros mėsos kaulus. Jei žinote kur gauti ar net kartas nuo karto gaunate kaimišką vištą ir esate tikri, kad ji buvo tinkamai auginama, būtinai išsaugokite jos kaulus ar tam tikras dalis sultiniui – tai aukso vertės sunkiai randamas produktas. Taigi kaimiška višta – geriausias variantas. Tokiu atveju, kai kaimiškos, kokybiškos, be jokių chemijų augintos vištienos gauti sudėtinga, renkuosi aukščiausios kokybės vištieną, kurią galiu rasti parduotuvėje, apžiūriu, kad mėsa gerai atrodytų, būtų šviežia, paženklinta “užauginta be antibiotikų”.
Kalbant apie naudojamas daržoves, klasikinis sultinys gaminamas su morkomis, salieru, svogūnu, česnaku, druska, pipirais ir lauko lapu. Šioje vietoje skatinu eksperimentuoti, tai puiki vieta panaudoti visokiems daržovių likučiams ir taip praturtinti bei paįvairinti sultinio skonį. Pavyzdžiui, sultiniui nuotraukoje papildomai naudojau 1 čili pipirą iš mamos daržo, saują petražolių ir kelis gabalėlius brokolio stiebo.
Sultiniui reikės:
- 1 vištos kaulų | Tinka ir kuri nors vištienos dalis su kaulais, pvz blauzdelės, nugarėlės ar pan.
- 3 morkų
- 2 saliero stiebų
- 1 svogūno
- 6 česnako skiltelių
- Druskos
- Juodųjų pipirų
- Lauro lapų
- Vandens
- Papildomų daržovių | Tinka viskas, ką turite užsilikusio šaldytuve ar šaldiklyje
Gaminame:
- Vištienos kaulus užpilame vandeniu tiek, kad apsemtų, ir užverdame. Užvirusį vandenį nupilame, vištieną nuplauname. Jei naudosite keptos vištienos kaulus, tuomet šį žingsnį praleiskite ir eikite tiesiai prie antrojo.
- Į puodą dedame apvirtą vištieną (arba jau keptos vištienos kaulus), luptas į kelias dalis perpjautas morkas, nuplautus į kelias dalis perpjautus saliero stiebus, luptus svogūnus ir česnakus. Galite pridėti ir kitų daržovių.
- Beriame šaukštelį druskos, kelis lauro lapus, keletą juodųjų pipirų.
- Užpilame vandeniu – jo turi būti maždaug dvigubai daugiau nei ingredientų tūrio.
- Užverdame. Kai vanduo užverda, sumažiname ugnį, kad vanduo vos burbuliuotų ir verdame tris valandas. Jei matote, kad nemažai vandens nugaravo, jo visada galite papildyti virimo eigoje.
- Išvirusį sultinį perkošiame per sietelį arba marlę.
KUR NAUDOTI SULTINĮ
SRIUBAI | Akivaizdu! Skystos, tirštos, kruopų ar daržovių, paprastos arba tailandietiškos. Visoms sriuboms reikia sultinio ir geriausia, jei tai bus tikras geras naminis sultinys.
TROŠKINIAMS | Pilkite sultinį vietoje vandens. Puikiai tiks tiek į mėsos, tiek į daržovių troškinius, suteiks skonio ir maistingumo.
KRUOPOMS VIRTI | Naudokite vietoje vandens arba sultiniu pakeiskite dalį vandens. Tai suteiks kruopoms aromato, nereikės papildomų prieskonių.
PADAŽAMS GAMINTI | Jei planuojate naudoti sultinį padažų gamybai, patogu užšaldyti ledo kubelių formelėse. Tiks į makaronų padažą ar bet kokį kitą padažą prie mėsos, kruopų, daržovių patiekalų.
APIE PUODUS
Žinoma, sultinys išvirs bet kokiame puode, bet labai dažnai sulaukiu jūsų klausimų apie kokybiškų puodų pasirinkimą. Aš jau kurį laiką ištikima Tramontina puodams. Kai krausčiausi gyventi į Vilnių, vieną tokį puodą man padovanojo mama ir sakė, kad labai geras. Ką galiu pasakyti – tikrai labai geras, praėjo jau 8 metai ir mano pirmasis Tramontina puodas vis dar kaip naujas. Dar turiu patį nuostabiausią Tramontina LYON puodą – troškintuvą, kuris man nepakeičiams troškinių gamybai, kai reikia puode ir kepti, ir virti ar patroškinti.
Konkrečiai šiose nuotraukose matosi Tramontina SOLAR SILICONE 20 cm skersmens ir 2.8 l talpos puodas, kuris tinkamas ir mano indukcinei viryklei. Jo dugnas pagamintas iš trijų sluoksnių metalų, o tai reiškia ne tik puodo kokybę ir ilgaamžiškumą, bet ir greitą įkaitimą, vienodą šilumos pasiskirstymą bei mažesnį energijos suvartojimą, nes maistas gali būti gaminamas ant mažesnės kaitros. Dar šiame puode visai kitoks dangtis – jis ne šiaip uždengia puodą, o glaudžiai priglunda savo silikoniniais krašteliais – tai reiškia, kad puode sukuriamas toks lyg “krosnies” efektas, maiste išsaugoma daugiau vitaminų ir naudingųjų medžiagų. Tai verdant sultinį itin tinka, nes vietoje išgaravimo, visos naudingosios medžiagos lieka puode verdančiame sultinyje. Tad jeigu ieškote tikrai kokybiškų puodų, kviečiu pasinaudoti nuolat galiojančiu mano Žana nuolaidų kodu AML25, kuris suteiks 25% nuolaida VISKAM (Nuolaidos nesumuojamos, netaikomos prekėms su ** ir NETTO ženklu). Kodas galioja ir e-parduotuvėje, ir fiziniuose salonuose (tiesiog pasakykite jį perkant aptarnaujančiam darbuotojui).
Šis receptas sukurtas bendradarbiaujant su “Žana”.