SVEIKI VARŠKĖČIAI BE GLIUTENO
Parodykite man žmogų, kuris nemėgsta varškėčių! Purius saldžius varškės kepsnelius mėgsta visi – ir maži, ir dideli. Deja, klasikinis receptas, gaminamas su kvietiniais miltais ir visai nemažu cukraus kiekiu, nėra ypatingai maistingas.
Šiuo atveju, kaip ir tradiciniuose varškėčiuose, pagrindą sudaro varškė. Naudojau CLEVER 9% riebumo varškę. Jei dar neteko susidurti, pristatau – CLEVER yra privatus IKI parduotuvių prekinis ženklas, pasižymintis ypatingai geru kainos ir kokybės santykiu. Pavyzdžiui, ši varškė pagaminta Lietuvoje, skonis puikus, o kaina ženkliai mažesnė.
Vietoje kvietinių miltų naudojau iki miltų tekstūros smulkintus viso grūdo avižinius dribsnius. Esu šį receptą bandžiusi ir su kitais miltais be glitimo, bet konkrečiai šis variantas skonio ir tekstūros prasme – pats geriausias. Jei problemų su gliutenu neturite, tuomet galite tiesiog vietoje baltų kvietinių miltų naudoti maistingesnį pasirinkimą – viso grūdo kvietinius arba speltų miltus. O jei negalite vartoti avižų, puikiai tiktų ir kukurūzų miltai.
Tuo tarpu cukrus keičiamas natūraliai saldžiu bananu bei nedideliu kiekiu klevų sirupo. Alternatyva puiki ir maistinga, saldumo tikrai nepritrūks.
Dar aktualus paties kepimo klausimas. Tradiciškai varškėčiai kepami aliejuje (dažnai – ne pačiame sveikiausiame), patiekalo maistingumas labai priklauso nuo aliejaus pasirinkimo. Šiuo atveju aš naudoju nerafinuotą šalto spaudimo kokosų aliejų, taip pat galima naudoti ghee sviestą. Kuo ilgiau kepsite keptuvėje, tuo daugiau riebalų reikės, todėl aš darau taip – apkepinu keptuvėje iš abiejų pusių kelias minutes, tuomet perkeliu varškėčius į orkaitę, kurioje jie baigia kepti be papildomo kiekio riebalų.
Na ir galiausiai – prie maistingumo prisideda ir varškėčių patiekimas. Labai dažnai jie valgomi su grietine ir uogiene. Tuo tarpu ne mažiau skanu ir akivaizdžiai gražu patiekti su graikišku jogurtu, šviežiomis uogomis bei riešutais.
Žinoma, nereikia tikėtis, kad gerokai sveikesni varškėčiai bus lygiai tokie patys, kaip tradiciniai. Nors ir panašus, visgi rezultatas kiek skiriasi, nes skiriasi gamyboje naudojami produktai. Štai tokia netrumpa įžanga, bet labai norėjau parodyti, kad maisto gamyboje viskas yra mūsų rankose. Vos keli žingsneliai į šoną ir galime mėgautis nuostabiu skoniu ir gerokai sveikesnėmis maistinėmis savybėmis, pamaitinti ne tik alkį, bet ir kūną. Tai galioja visiems mūsų gaminamiems patiekalams. Bet grįžkim prie varškėčių 🙂
15 nemažų varškėčių reikės:
- 360 g. (2 pakelių) 9% riebumo CLEVER varškės
- 2 prinokusių bananų
- 8 šaukštų avižinių dribsnių | Geriausia – viso grūdo
- 2 kiaušinių
- 2 v.š. klevų sirupo
- Žiupsnelio druskos
- Kokosų aliejaus | Kepimui
- Graikiško jogurto | Patiekimui
- Šviežių uogų | Patiekimui
- Kokoso drožlių | Patiekimui
Gaminame:
- Varškę gerai ištriname, galima pertrinti per sietelį. Tai nėra būtina, bet kuo mažiau gumulėlių varškėje – tuo puresnis rezultatas.
- Bananus sutriname šakute arba maisto smulkintuvu iki vientisos masės (nedideli gabalėliai gali likti).
- Avižinius dribsnius susmulkiname maisto smulkintuvu iki miltų tekstūros.
- Į dubenį su varške dedame trintus bananus, kiaušinius, avižinių dribsnių miltus, klevų sirupą, druską. Gerai išmaišome. Masė turi būti tiršta, kad eitų rankose formuoti kepsnelius, bet ne per daug kieta.
- Keptuvėje įkaitiname aliejų, nustatome vidutinę ugnį.
- Sušlapiname rankas ir drėgnomis formuojame norimo dydžio kepsnelius. Rankas plauname kas kelis varškėčius, kai matysite, kad tešla pradeda lipti prie rankų.
- Kepame po kelias minutes iš abiejų pusių.
- Apkeptus varškėčius perkeliame ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepame 160 laipsnių orkaitėje 10 minučių. Jei nesinori, galite tiesiog pabaigti kepti keptuvėje, tik tuomet prireiks kiek daugiau riebalų kepimui.
- Patiekiame su graikišku jogurtu, uogomis, kokoso drožlėmis. Jei norisi gražaus vaizdo, pabarstykite cukraus pudra.
Šis receptas sukurtas bendradarbiaujant su IKI.