KLASIKINĖ KEPTA ŽĄSIS
ŽĄSIS. Žodis, kurio virtuvės kontekste dažnai prisibijome. Tai didelis ir riebus paukštis, kurio gamyba išties kelia baimę – nesame pratę jos gaminti, nežinome kaip ir kiek kepti. Tokios baimės – visiškai suprantamos, nes patiekalas nekasdieniškas, o per šventes nesinori nepavykusių pirmų kartų.
Tai dabar pasakysiu kaip su ta žąsimi viskas yra iš tiesų. Taip, tai didelis paukštis. Taip, tai riebus paukštis. Taip, tai be abejonės būtų stalo pažiba. Ar yra ko bijoti? Tikrai ne. Net jei niekada nesate gaminę žąsies, pagal šį receptą be problemų iškepsite ir viskas tikrai pavyks. Vienintelis minusas – orkaitė po kepimo reikalaus generalinės tvarkos 🙂
Na o dabar viską aprašysiu detaliai, kad gamyba nekeltų jokio streso!
Pirmiausia – pati žąsis. Aš gaminau šviežią “Lapino puota” žasį. Jei naudsite šąldytą žasį – tuomet būtina ją gerai atšildyti. Kadangi paukštis didelis, tai tam prireiks 2 dienų šaldytuve. Prieš kepant nepamirškite iš žąsies vidaus pašalinti maišelio su vidaus organais 🙂 Juos galėsite panaudoti sriubai ar kitiems patiekalams kiek vėliau.
Reikės:
- 1 šviežios “Lapino puota” žąsies
- 2 morkų
- 2 saliero stiebų
- 1 svogūno
- 1 česnako galvos
- Šviežio šalavijo, čiobrelio ir rozmarino – galite pirkti žolelių rinkinį paukštienai
- Alyvuogių aliejaus
- Druskos, pipirų
- 400 ml. sultinio
Gaminame:
- Ištraukiame žąsį iš šaldytuvo likus valandai iki kepimo pradžios – ji turi būti kambario temperatūros.
- Pasiruošiame daržoves: nulupame morkas, supjaustome jas 3 cm ilgio gabalais. Taip pat supjaustome ir saliero stiebus. Svogūna nulupame, perpjauname perpus. Česnako skilteles nulupame. Nuplauname žoleles.
- Iš žąsies vidaus pašaliname maišelį su vidaus organais ir papildomus viduje esančius riebalus. Šiame video pamatysite kaip tai padaryti, kad nekiltų klausimų 🙂
- Aštriu peiliu pašaliname išorėje esantį odos perteklių – matysite jos yra abiejuose -žąsies galuose. Taip pat visą odą pabadome aštriu peiliu (tik atsargiai, kad nepaliesti mėsos, tik įpjauti odą).
- Nuplauname žąsies vidų ir išorę, nusausiname popieriniais rankšluosčiais.
- Žąsies vidų pabarstome druska ir pipirais, sudedame žoleles ir daržoves.
- Žąsies išorę aptepame alyvuogių aliejumi, pabarstome druska ir pipirais.
- Žąsį perkeliame į kepimo skardą aukštais kraštais. Į skardą supilame sultinį. Jo galite ir nepilti, tačiau jo dėka riebalai orkaitėje nedūmins.
- Kepame 200 laipsnių orkaitėje (funkcija: viršus + apačia) 1 valandą – kol oda gražiai apskrunda. Prižiūrėkite žasį, jei matysite, kad oda per daug tamsėja – apdenkite paukštį folija. Man to neprireikė, bet stebėkite situaciją – tai gali priklausyti net nuo pačios orkaitės. Jei skardoje susidarė labai daug riebalų – nupilkite juos.
- Sumažiname orkaitės temperatūrą iki 160 laipsnių ir kepame dar 1 valandą.
- Kai praeina dvi valandos nuo kepimo pradžios, pradedame šlakstyti žąsį susidariusiais riebalais. Kepsime dar vieną valandą, per kurią 3 kartus (kas 20 minučių) apšlakstome.
- Kai žąsis iškepa, prieš pjaustant leidžiame jai 20 minučių pastovėti kambario temperatūroje.
- Daržovių iš vidaus nepatarčiau valgyti – jos reikalingos mėsos aromatui, o pačios gerokai perkepa.
Naudinga žinoti:
- Kaip pjaustyti keptą žasį: video štai čia.
- Prie žąsies tinka: obuoliai, kriaušės, džiovinti vaisiai, uogos, bulvės, kopūstai, keptos daržovės, šviežios salotos.
- Žasį galima įdaryti mėgstamu įdaru, pavyzdžiui puikiai tiks obuolių ketvirčiai ar mėgstamos kruopos su džiovintais vaisiais ir riešutais. Aš pati labiau mėgstu kepti žasį be įdaro, o šalia patiekti skanių garnyrų.
- Žasies riebalus supilkite į stiklinį indelį ir laikykite šaldytuve iki 6 mėnesių. Tobulai tiks keptoms bulvėms ir kitoms daržovėms – suteiks ypatingai gardaus aromato. Jei norite išsaugoti riebalus, į kepimo skardą kepant nepilkite sultinio.
- Iš likusių kaulų su mėsos likučiais išvirsite nuostabų sultinį. Kaulų daug, tad ir sultinio gausis nemažai. Dalį jo naudokit sriubai, kitą dalį suporcijuokit ir užšaldykit – gero sultinio labai patogu turėti šaldiklyje ir panaudoti kai reikia greitai sriubai, kruopų virimui ar padažo gamybai.
Šis receptas sukurtas bendradarbiaujant su “Baltic Larus“.