KAVA VS MATCHA | MATCHA LATTE
Gerti Matcha dabar yra labai madinga. Bet tai, atvirkščiai nei gliuteno atsisakymas, yra gera ir sveikatai palanki mada! Šiame įraše apie tai ir pakalbėsim.
Kas ta Matcha?
Tai yra itin aukštos kokybės japoniškos arbatos sumalti lapeliai. Gerdami tokią maltą arbatą gauname maksimalų antioksidantų, kofeino ir vitaminų kiekį, nes suvartojame visą lapelį (be kotelių), o ne tik jį užplikome.
Matcha vs. kava
Kofeinas. Matcha turi didelį kofeino kiekį, todėl ji gali pakeisti kavą. Mano manymu, skoninėmis savybėmis tai yra geriausia kavos alternatyva. Labai svarbu, kad Matcha arbatos ir kavos kofeino poveikis skiriasi – kava suteikia organizmui staigų energijos pliūpsnį, kuris greitai baigiasi. Taip pat kavos kofeinas turi nemažai neigiamų šalutinių poveikių, kurie labiausiai veikia virškinimo, nerimo, nemigos problemų turinčius žmones (būtent tokius, kaip aš :D). Tuo tarpu Matchos kofeinas veikia švelniau – energija suteikiama palaipsniui, yra tolygi ir ilgiau išliekanti (ne tokia staigi kaip kavoje) bei nesukelia nemalonių šalutinių poveikių. Tariant paprastai – Matchos kofeinas yra palankesnis organizmui ir savijautai.
Nauda sveikatai. Matcha ne tik suteikia energijos, bet ir turi gana didelį naudingą poveikį mūsų sveikatai. Visų pirma, aprūpina organizmą dideliu antioksidantų kiekiu (antioksidantai svarbūs mūsų organizmui kovoje su senėjimo procesais, vėžiu ir kitomis ligomis). Taip pat ji stiprina imunitetą, turi kalcio, geležies, vitaminų A ir C.
Kaina. Kokybiška Matcha yra brangi. Daug brangesnė už kavą, jei lyginsime su paprastos kavos iš prekybos centro kaina. PVZ. 500 g. populiarios maltos kavos kainuoja 6 Eur. Tuo tarpu 40 g. Matcha arbatos kainuoja nuo 15 Eur, o itin geri brand’ai nuo 30 Eur.
Skonis. Jei reikėtų rinktis tarp Latte ir Matcha Latte, aš visada skonio atžvilgiu pasirinkčiau Matcha. Visgi prie kavos daug kas esame pratę, jos skonis mums patinka. Bet kuriuo atveju, Matcha yra labai skani ir dar nesutikau žmogaus, kuriam ji nepatiktų. Jau kai paragauji, tai viskas – meilė visam gyvenimui.
Aš pati kavą labai myliu ir atsisakyti neplanuoju. Bet geriu jos tik vieną puodelį ryte su pusryčiais, o dienos metu, jei norisi energijos, geriu Matcha Latte.
Kokią Matcha rinktis
Aukščiausios kokybės matcha vadinama ceremine matcha. Jos kaina dažniausiai prasideda nuo 30 – 40 Eur už 30g arbatos miltelių ir Lietuvoje rasti tokios kokybės matcha arbatos išties sudėtinga. Visgi šiam produktui vis labiau populiarėjant, pasiūla taip pat didėja ir turime išties neblogų variantų su puikiu kainos ir kokybės santykiu. Pavyzdžiui, Feel Brill matcha arbata yra sodrios žalios spalvos, pavyksta puiki matcha arbata, matcha latte ar desertai su matcha.
Na, o jei Matcha milteliai kainuoja vos kelis eurus ir yra labiau rudos, nei sodriai žalios spalvos, reiškia šis produktas skirtas ne gėrimo ruošimui, o maisto, desertų gamybai.
Kaip gerti ir ruošti Matcha
Yra du populiarūs būdai:
- Matcha arbata, t.y. Matcha užpilta vandeniu.
- Matcha Latte, t.y. panašiau į kavą, kreminės tekstūros, užpilta augaliniu pienu.
Aš visada ruošiu Matcha Latte.
Kad ir kurį būdą pasirinktumėte, taisyklė numeris vienas – neužpilti Matcha arbatos verdančiu skysčiu. Jis turi būti maždaug 80 laipsnių temperatūros.
Šiaip Matchos ruošimas turi daug gražių papročių. Jei norite, kad tai taptų ir jūsų mini ceremonija, tuomet prireiks specialių priemonių, tokių kaip bambukinė šluotelė. Štai čia galite pažiūrėti kaip reikėtų ruošti arbatą / latte su šluotele. Aš šias priemones turiu, spėkite ar nors kartą panaudojau 🙂 Man atrodo, tai nėra reikalinga paprastam kasdieniam vartojimui. Aš gaminu su kokteilinės pagalba. Bet būdų suplakimui yra įvairių, pvz galbūt turite pieno plakiklį ar kavos aparatą, kurio pagalba galite išplakti ir pašildyti pieną. Šioje vietoje geriausia būtų, jei pragooglintumėte “How to make Matcha Latte with …(įrašykite savo turimą prietaisą)”.
Mano Mtacha Latte receptas
Reikės:
- 3/4 a.š. Matcha arbatos miltelių
- 1 a.š. klevų sirupo ARBA medaus (jei ne vegan) – saldiklio kiekį reguliuokite pagal savo skonį
- 70 ml. tiršto kokosų pieno (iš skardinės)
- 70 ml. mėgstamo augalinio pieno
Papildomai galima įdėti:
- Žiupsnelį cinamono
- Žiupsnelį vanilės
Gaminame:
- Puode užkaitiname abu pienus (beje, galima naudoti tik augalinės kilmės skystą pieną, be kokosų pieno iš skardinės, bet tuomet bus skystesnė tekstūra, o man labiau patinka kremiškesnė) ir saldiklį. Neužverdame, o tik pašildome iki maždaug 80%.
- Į kokteilinę pilame pašildytus pienus ir saldiklį, dedame Matcha ir, jei naudosite, norimus priedus.
- Suplakame iki putų.