DAUGIAU JOKIOS PERDIRBTOS MĖSOS
Perdirbta mėsa, geriau žinoma kaip kumpeliai, dešrytės, dešrelės ir kiti sūdyti / rūkyti mėsos gaminiai, tikrai nėra sveikiausi pasirinkimai. Nepaisant to, būtent šie produktai mūsų pirkinių krepšelyje atsiduria itin dažnai. Kodėl? Nes kitaip nemokame, bet laikas šią situaciją pakeisti.
Kodėl turime atsisveikinti?
PSO (Pasaulio Sveikatos Organizacija) jau seniai kalba apie šių produktų žalą. Ištirta, jog perdirbtos mėsos vartojimas kenkia sveikatai ir didina įvairių ligų riziką (tokių kaip vėžys, diabetas, širdies ligos). Perdirbta mėsa vadinami produktai, kurių galiojimo laikas pratęsiamas naudojant papildomas priemones – sūdymą, rūkymą, džiovinimą, konservantus ir pan. Taigi tai yra kumpiai, dešros, dešrelės ir pan.
Ką daryti?
Nevaidinsiu šventuolės – aš pati šiuos gaminius labai mėgstu ir dar neseniai kiekvieną savaitę jie būtinai atsidurdavo mano pirkinių krepšelyje. Sumuštinis be perdirbtos mėsos man gan sunkiai įsivaizduojamas. Dažnai šių produktų dėjau į pusryčių patiekalus, kartais ir į pietus ar vakarienes. Tik aišku, tokie šedevrai nepapuldavo į blogą.
Pirmiausia, patariu perdirbtos mėsos atsakyti kaip užkandžio arba patiekalų sudedamosios dalies. Kaip visuomet, nepamirškime sveiko proto ir nepulkime į kraštutinumus – chorizo ar šonine retkarčiais gardintas patiekalas ir šiaip saikingas vartojimas nereiškia nuosprendžio.
Reikėtų valgyti daugiau vaisių ir daržovių, augalinės kilmės baltymų – pupelių, avinžirnių, lęšių. Vietoje greitai pagaminamų perdirbtų mėsos gaminių, pavyzdžiui dešrelių, rinkitės kuo natūralesnę mėsą ir patys ją gaminkite. Na, o jei jau truputį cheatinat ir renkatės perdirbtos mėsos produktus, tuomet nepamirškite skaityti etikečių – rinkitės kuo natūralesnės sudėties produktus, su mažiausiu įmanomu nereikalingų priedų kiekiu.
Man atrodo, kad sunkiausia šių gaminių atsisakyti pusryčiaujant – tikrai dauguma iš mūsų dieną dažnai pradeda sumuštiniu su kokiu kumpeliu! Būtent čia man kilo daugiausiai klausimų, todėl apie alternatyvas ir papasakosiu plačiau.
Ką dėti ant sumuštinio vietoje kumpio / dešros?
- Humusas ir daržovės – šviežios, keptos, pačios įvairiausios, kuo daugiau tuo geriau.
- Avokadas – trintas ar pjaustytas, su citrinos sultimis ir druska, pipirais.
- Kiaušinai – virti ar kepti, visaip gerai. Beje, kietai virti kiaušiniai šaldytuve laikosi visą savaitę, taigi galima pasiruošti iš anksto.
- Sūriai – kokius tik mėgstate, nepamirškite ir daržovių. Nors sūriai puikiai tinka ir su vaisiais ar uogomis.
- Žuvis – lašiša, silkė, tunas. Riešutų sviestas ir vaisiai.
- Ir pabaigai mano mėgstamiausias naujas atradimas – kepta vištiena. Savo skoniu, tekstūra ir panaudojimo galimybėmis tai yra artimiausias variantas mūsų taip mėgstamiems kumpiams ir dešroms.
Vištiena > Perdirbta mėsa: kas, kaip, kodėl.
Kepta vištiena man yra geriausia perdirbtos mėsos alternatyva, nes:
- Panašios panaudojimo galimybės – galime naudoti visur, kur naudotume kumpį.
- Paprasta gamyba.
- Galima laikyti šaldytuve 3-4 dienas, šaldiklyje 4 mėnesius.
- Mažesnė kaina – kilogramas vištienos filė kainuoja apie 6 Eurus, kai tuo tarpu patys prasčiausi perdirbtos mėsos gaminiai kainuoja panšiai, o skanesni gerokai brangiau.
Kokią vištieną gaminti:
Kadangi kalbame apie sveikesnes alternatyvas, tai ir vištieną rinkitės geriausią pagal galimybes. Jei neturite močiutės, kuri aprūpintų jus kaimiška višta, stenkitės rinktis geriausias alternatyvas prekybos centre. Tokiu atveju aš renkuosi be antibiotikų užaugintą “Kekava” vištieną. Vištiena, užauginta be antibiotikų, reiškia geras auginimo sąlygas (daug vietos judėjimui, subalansuotas lesalas, kuo natūralesnės sąlygos augti). Taip auginami paukščiai neserga, todėl negauna antibiotikų. Kai tik galiu, visada noriu būti užtikrinta produkto kokybe, todėl renkantis vištieną, šis brand’as leidžia man jaustis saugiai dėl vištienos kokybės. Ir kažkaip man tada dar dvigubai smagiau tokią vištieną naudoti vietoje perdirbtų mėsų.
Kaip gaminti:
- Vištienos filė nuplauname ir nusausiname popieriniais rankšluosčiais.
- Vištienos filė įtriname mėgstamais prieskoniais – mano mylima kombinacija: druska, pipirai, česnako milteliai ir malta paprika. Bet šiaip smagu ir eksperimentuoti šioje vietoje.
- Kepimo būdas #1 – keptuvėje įkaitiname aliejų (pvz kokosų ar avokadų), vištienos filė apkepame ant didelės ugnies po 3 minutes iš abiejų pusių. Tuomet sumažiname ugnį, uždengiame keptuvę ir kepame dar 10 minučių.
- Kepimo būdas #2 – vištieną aptepame aliejumi ir kepame 200 laipsnių orkaitėje apie 18 minčių.
- Nesvarbu, kurį kepimo būdą pasirinksite, bet prieš pjaustant leiskite keptai vištienai 10 minučių pastovėti kambario temperatūroje – tuomet sultys susigers ir mažiau išbėgs, o mėsa liks sultingesnė.
Kaip laikyti:
Šaldytuve | Galima laikyti 3-4 dienas. Nepjaustytą keptą vištieną dėkite į stiklinį sandarų indelį ir laikykite šaltesnėje šaldytuvo vietoje.
Šaldiklyje | Galima laikyti 4 mėnesius. Tiesiog dėkite į šaldymo maišelius ar dėžutes, o prieš vartojant atšildykite šaldytuve.
Šis įrašas sukurtas bendradarbiaujant su “Kekava”.